Krádeže v muničných sladoch – nenormálna vec

Ak „zrazu“ chýba v muničnom sklade Ozbrojených síl 300 tisíc kusov nábojov, nie je to normálna vec. Ak si uvedomíme, že podobná krádež, avšak granátov a protitankových striel, sa zistila len nejakú dobu predtým v inom muničnom sklade tých istých Ozbrojených síl SR, vnucuje sa výraz „bordel, anarchia, falošné kamarátstvo…“.

V zákone o Ozbrojených silách SR je uvedené: „Hlavnou úlohou ozbrojených síl je zaručovať obranu Slovenskej republiky a bezpečnosť štátu pred vonkajším ozbrojeným napadnutím cudzou mocou…..a podieľať sa na zachovaní verejného poriadku a bezpečnosti štátu, jeho zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc“.

Ako môžu tieto Ozbrojené sily zaručovať „bezpečnosť štátu“ a „podieľať sa na zachovaní verejného poriadku“, ak majú taký neporiadok vo svojom fungovaní, že si neustrážia 300 tisíc nábojov v „stráženom“ vojenskom objekte?

Občan Slovenska, privyknutý žiť už viac ako 70 rokov v mieri si ani neuvedomuje a nedokáže predstaviť, čo je možné napáchať s 300 tisícami kusov ostrých nábojov. Ak si však uvedomíme, čo spôsobila streľba do ľudí teroristami vo francúzskych, britských, nemeckých, ale aj mestách iných krajín, malo by nás „zamraziť“. Ukradnuté náboje z vojenských skladov môžu byť použité proti občanom Slovenska, alebo aj ľuďom v iných európskych krajinách.

Ako teda napĺňajú svoje poslanie Ozbrojené sily SR, ak namiesto garancie „bezpečnosti štátu“ a „zachovania verejného poriadku“ slúžia zásobárňou streliva a munície pre ktovie aké skupiny alebo sily, zložené z ktovie akých ľudí? Tento stav nie je normálny!

Nenormálne je aj to, že sklady si nestrážia samotní vojaci, ale „nejaké“ bezpečnostné služby. Čo je to za armáda, ktorá si nedokáže strážiť ani svoju vlastnú výzbroj a materiál? Aký je systém jej prípravy, výcviku a fungovania? Na jednej strane vysielame vojakov do zahraničných misií, kde vo väčšine prípadov v podstate „strážia“ niekoho alebo niečo, ale doma na Slovensku sa „nechávajú strážiť“ súkromnými službami. Niektoré z nich ťažko nazvať „bezpečnostnými“, keď sa pozriete na personál, ktorý to robí… .

Tento „nenormálny“ stav niekto spôsobil. Nie včera, ani minulý mesiac. Niekto, kto doviedol úroveň ozbrojených síl do terajšej situácie za mnohé roky. To znamená nemohol to byť jeden človek, ale niekoľkí /ne/zodpovední funkcionári. Kto však ponesie zodpovednosť? Zaslúžia si naše Ozbrojené sily dôveru aj do budúcna?

Pavol Suško

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *