Nehospodárne nakladanie

Už len málo ľudí sa vie rozpamätať ako, čo a kedy sa na Slovensku kradlo, ako a čo sa špekulatívnym spôsobom privatizovalo. A už vonkoncom – za koľko a kto menovite „sa nabalil“. Len kde-tu si niekto obnoví pamäť , keď média „oprášia“ z minulosti nejakú nehoráznu privatizáciu. Už sa aj prestalo hovoriť „krádež“. Vraj to je nepekné slovo. Ale hovorí sa „nehospodárne nakladanie“.

Jedno také „nehospodárne nakladanie“ a Slovensku, ktoré trvá až dodnes je výpredaj a vývoz dreva zo Slovenska. Áno, krádež!

V roku 2001 na Slovensku bolo už verejným tajomstvom o „čiernych manipuláciách“ s drevnou hmotou. Je treba podotknúť, že tento rezort v roku 2001 patril SDĽ. V týchto počiatočných rokoch sa ročne vyviezlo kvalitné drevo za 500-600 miliónov slovenských korún. Vyvážalo sa podvodne – nikto nič nevidel, nikto nič nevedel. Vyvážalo sa na nákladných železničných vagónoch, to je, zboku drevo nevidno, zvrchu bolo zakryté. Samozrejme vyvážalo sa ako menej kvalitné, kalamitné drevo, ale v skutočnosti išlo o vysoko kvalitnú drevnú hmotu.

Pokračovalo to ďalej. V roku 2002 sa veselo rozkrádalo drevo z našich lesov. Ako inak, ako čierny obchod za vyše 800 miliónov korún ročne. Pritom vtedajší politici sa oduševnene snažili „o dobro Slovenska“, najčastejšie na predvolebných zhromaždeniach.

No a vývoz dreva pokračoval. Rok 2003. Zo Slovenska sa vyviezlo 1,5 miliónov metrov kubických surovej drevnej hmoty. Je treba pripomenúť, že organizátori tejto „rozkrádačky“ siahali až do najvyšších bratislavských špičiek.

Ťažba kvalitnej drevnej hmoty na Slovensku pokračovala ďalej. Ťažilo sa 4,5 až 5 miliónov kubíkov ročne. Toto množstvo dreva bolo známe. O ďalšom „neznámom“ množstve sa len tušilo, ale mediálne sa už nezverejňovalo.

A koľko sa ťaží dnes? Ťaží sa viac ako si dokážeme vytvoriť vlastné zásoby!

Už to všetko bolo tak neudržateľné, že vláda pod tlakom rozkrádania zrušila lesné závody v Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline a zriadila jeden centrálny podnik v rámci SR za účelom „skvalitnenia“ /ako vždy/ činnosti v riadiacej práci v lesnom hospodárstve.

Naozaj sa skvalitnila???

Málo kto dnes prizná, že táto krádež má fatálne následky na súčasnú prírodu. Sú zničené lesné lokality, drastickým spôsobom v lesoch vyorané lesné svažnice. Obrovské lesné holiny sú priam ukážkou povodní v jednotlivých častiach Slovenska.

Kapitalizmus už toto nenapraví.

Mikuláš Benko

september 2017 Stará Ľubovňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *