Sľubujú aj to, čo nemôžu splniť (v tomto systéme)

V ostatnej dobe sa zástupcovia súčasnej vlády častejšie vracajú k téme, že je potrebné dosiahnuť, aby slovenskí pracujúci boli platení vo firmách, ktoré vlastní zahraničný kapitál na Slovensku tak, ako sú platení zamestnanci v zahraničí. Nie tak dávno minister Richter prehlásil, že vláda urobí všetko preto, aby takéto opatrenie zahraniční zamestnávatelia na Slovensku urobili. Je zrejmé, že vláda sa snaží ukázať, ako jej ide o blaho ľudí, predovšetkým pracujúcich občanov. A ako vládnúca moc nebude šetriť svoje sily, aby to „blaho“ dosiahli.

Ako zástupca sociálnej demokracia by mal pán minister vedieť, že takýto krok zahraniční majitelia podnikov na Slovensku nikdy neurobia, ani nemajú dôvod urobiť. Veľmi jasne a stručne na to reagoval prezident Únie zamestnávateľov, keď vysvetlil, že ak by mali zahraniční podnikatelia takýto krok urobiť, načo by sťahovali svoje podniky na Slovensko. Ak dajú slovenským robotníkom rovnaké platy ako napríklad v Nemecku či Španielsku, nedosiahnu tu taký zisk, kvôli ktorému na Slovensko išli. Načo by sem potom šli?

Je treba dodať, že ak by k tomu boli tlačení, ľahko zmenia pôsobisko a pôjdu so svojimi firmami do Moldavska, Rumunska, Bulharska či Kazachstanu. Po zlikvidovaní socializmu tam dnes budú robotníci radi pracovať i za nižšie platy ako na Slovensku.

Princípy fungovania kapitalizmu v záujme dosiahnutia zisku sú dnes jasné čoraz širšiemu okruhu pracujúcich občanov. Tým viac by bolo divné, ak by to nebolo jasné dlhoročným členom sociálnej demokracie. Populisticky sľubovať aj to, čo sa nedá splniť, je však dlhodobá taktika sociálnej demokracie. Veď aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa so sociálnymi demokratmi rozišli tí, ktorí to pochopili. A vznikla nová strana – komunistická, s inou teóriou i inou praxou. Dnes má táto strana iné názory na riešenie situácie na Slovensku, do ktorej ho priviedli vlády pravicové i vlády ľavicové po roku 1989.

Pavol Suško

 

Jeden komentár k “Sľubujú aj to, čo nemôžu splniť (v tomto systéme)”

  1. „Populisticky sľubovať aj to, čo sa nedá splniť, je však dlhodobá taktika sociálnej demokracie. “

    Dobre… ale ľavica robí to isté nie? Tiež sľubuje, čo nevie splniť. Samozrejme, že má na to pádne dôvody.

    Nezastávam sa pravice, to nie, len hľadám zmysel činnosti. Čo keby sme prestali odsudzovať iných a hľadali novú cestu? Chyby hľadať vie každý, ako dobre vieme, ale východisko nehľadá nikto, lebo to je ťažké. Ukážme všetkým, že my vieme nájsť východisko, vieme nájsť cestu z tejto poroby, vieme dodržať slovo naších otcov!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *