Načo potrebujeme posielať bojové vozidla do zahraničia?

To by sa mali pýtať občania Slovenska súčasnej vlády. Tá totiž plánuje v blízkej dobe nakúpiť bojové vozidla pre ozbrojené sily Slovenskej republiky, v hodnote viac ako miliardy eur. V zdôvodňovaní, aké vozidla a načo ich potrebujú OS SR, premiér v televíznej relácii 11. novembra okrem iného uviedol, že „…potrebujeme bojové vozidla, ktoré budeme vysielať do zahraničia…“.

Občania by mali byť zvedaví na to, aké „geopolitické čí geostrategické záujmy“ sleduje slovenská vláda a v ktorých regiónoch sveta, ak plánuje vysielať vojakov aj s bojovými vozidlami do zahraničia. Komu sa chce zapáčiť, ak našich niekoľko desiatok či stoviek vojakov má demonštrovať oddanosť a podriadenosť politike a záujmom iných štátov, s armádami ktorých rinčia zbraňami na cudzích územiach? Slovenskí vojaci boli v histórii podobným spôsobom poslaní do vojny len raz – po boku hitlerovského Nemecka proti Sovietskemu zväzu. A vieme ako dopadli…

Slovenských občanov by malo zaujímať, či teraz plánované miliardové náklady na bojové vozidla prispejú viac ku kvalite ich života, ako doteraz chýbajúce milióny na zdravotníctvo, školstvo či dopravu. Veď až doteraz nekončiaci proces rušenia nemocníc, polikliník a oddelení v nemocniciach naďalej zhoršuje zdravotnú starostlivosť o občanov. Zrušenie jaslí, škôlok, málotriednych škôl, ale aj odborných učilíšť, stredných škôl i iných výchovných a vzdelávacích zariadení spôsobil nenávratne škody v starostlivosti o deti a mládež a v systéme ich výchovy i vzdelávania. Zrušenie stoviek a tisícov autobusových a vlakových spojov skomplikovalo  a znepríjemnilo život státisícom občanov v obciach a mestách Slovenska, pričom nárast individuálnej dopravy zvýšil náklady na cestovanie a zhoršuje životné prostredie.

V neposlednom rade by občania mali pripomenúť terajšej moci, že v novembri 1989 protagonisti lepšieho, slobodnejšieho a demokratickejšieho sveta sľubovali, že sa naša krajina nebude začleňovať do vojenských zväzkov. Že nebude podporovať ozbrojené akcie na cudzích územiach, ani sa nebude zúčastňovať vojenských operácii voči iným krajinám.

Z tohto pohľadu by potom priority politiky vlády mohli byť na toto obdobie pokojne prehodnotené.

12. novembra 2017
Pavol Suško

Jeden komentár k “Načo potrebujeme posielať bojové vozidla do zahraničia?”

  1. Naši parlamentní politici, okrem ĽSNS, podporujú agresívnu , na vojnu proti Rusku orientovanú politiku. Robia to aby uspokojili oligarchov ktorí dnes vládnu svetu a tak si udržali ich vysoké prijmy. Za to sú ochotní viesť Slovensko do vojny proti Rusku. Peniaze im zalepili oči, nechcú vydieť, že aj oni, ich deti a vnúčatá zahynú v plánovanej vojne proti Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *