Komunistický svetonázor!!!

Komunistický svetonázor!!!

Do KSS som vstúpil z idealizmu.

     Obdivoval som odvahu a odhodlanie komunistických osobnosti, akým boli Dimitrov, Fučík, Husák, Mladá garda ( ZSSR ) … atď. Tiež veľké vojenské činy v II. Svetovej vojne. V Komunistickom svetonázore som videl riešenie všetkých problémov, ktoré sa v kapitalizme riešiť nedajú.

Za Socializmu!!!

     Človek nastúpil do zamestnania, podľa svojej kvalifikácie a bola mu daná zákonom. Dostal byt ( družstevný, podnikový, alebo štátny ). Mladomanželia prišli ľahko k rozprávkovo výhodnej novomanželskej pôžičke. Kto si chcel postaviť dom, dostal nenávratnú pôžičku a bonus pri včasnom ukončení stavby.

A z takejto neotrasiteľnej základne a nepominuteľnej istoty sa ľudia hrnuli na novembrové námestia 1989.

Keby bol v tom čase z tribúny niekto hlesol, že garzonka za 10-tisíc vtedajších korún bude onedlho stáť 700-tisíc, tak rozvášnený dav by ho zlynčoval.

Po otvorení hraníc sa ceny bytov stali prvou položkou, ktorou sme sa priblížili k vysnívanému západu.

Z majiteľov „ králikární“ sa razom stali milionári oproti ľuďom bez bývania.

Dnes garzonku s veľkosťou 30 m² kúpite za 67-tisíc eur, čo sú viac ako dva milióny v starej mene.

Je minimálne 200-tisíc nezamestnaných a ďalších 200-tisíc sa nútene zamestnáva v zahraničí.

Ak máte doma to šťastie, že ste zamestnaný a zobrali ste si hypotéku na trojizbový byt, mesačne splácate 240,-€ a nezarábate nad priemer, tak sa pôžičky zbavíte vo veku 58 rokov.

No ak stratíte zamestnanie, čo je možné, pretože trh s autami sa nasýti, stratíte aj strechu nad hlavou.

A STE BEZDOMOVEC !!!

Čoraz častejšie počúvame od ľudí :

   „ Keby som sa mal stať bezdomovcom, radšej skúsim niečo vylúpiť a ukradnúť, a ak ma pri tom chytia, v base mám aspoň stravu a strechu nad hlavou.

Už máme štatistiku o počte bezdomovcov a naši páni sa za ňu vôbec nehanbia.

Veď len firma KNAS ( Kiska a brat ) ich má požehnane na svedomí. Len v Bratislave ich napočítali vyše 4-tisíc, rovnako ako v Košiciach.

Politické elity tvrdia, že kríza je už za nami.

     Kríza, ktorá sa začala v roku 2008 ako hypotekárna, potom sa objavila banková kríza, ktorú naši páni ako tak poriešili vynaložením biliónov dolárov z peňazí daňových poplatníkov.

No a potom sa prevalila a trvá kríza zadlženosti občanov, firiem, štátov.

Keď má obyvateľstvo obrovské dlhy, není znovu schopné rozbehnúť spotrebu a tým naštartovať produkciu a predaj tovaru, teda oživiť svetovú ekonomiku.

Dôsledkom je zmenšenie celkového rozsahu výrobných kapacít tak aby zodpovedali momentálnemu odbytu.

Nastáva ďalšia vlna pokračovania krízy, transformácia nezamestnanosti.

A tu má znova Karol Marx nesmiernu pravdu: „ Kapitalizmus sa rozpadne pod tlakom jeho vlastných protikladov.“

Tradičné nástroje kapitalizmu už nefungujú.

     Už sa tento systém nemôže spoliehať na automatizmi v ekonómii, lebo vývoj sa posunul do inej kvalitatívnej roviny a výsledkom je oddelenie tvorby pracovných miest od  obnovenia hospodárskeho rastu.

To všetko čo sa dnes deje, sa môže vyriešiť buď:

 1. zmena nefunkčného ekonomického systému tým, padne dolár a s ním aj všetky meny.
 2. ekonomicky silnejšie štáty nasýtiť lacnou pracovnou silou ( imigranti, ktorí by postupne zobrali našim pracovníkom ich sociálne bonity. To sa robí dnes – politika USA.
 3. alebo dôjde k bezvýchodiskovej situácii a skončí sa to svetovým konfliktom.

Zdá sa, že 30 – rokov oslavovaná sloboda, pre väčšinu Slovákov reálne pozostáva z 30 – tich  televíznych kanálov ( reklám ), mobilných telefónov, veľkoplošných reklám, dvadsiatich druhov jogurtov, margarínov a iných podradných druhov žrádla v supermarketoch.

Tieto vymoženosti západu sú zatiaľ dôležitejšie ako pracovné miesta, slušný plat či dôchodok a ľudská dôstojnosť.

Zahraničný majitelia v súčasnosti na sprivatizovaných podnikoch zarábajú viac ako 700 – miliónov ročne.

Z podnikov, ktoré v minulosti slúžili na prospech celému Slovensku a jeho ľudu, dnes bohatnú cudzinci.

V tomto demokratickom systéme všetko ovláda oligarchicko – politická mafia. Ak je kapitalizmus reformovateľný, potom sa bude čo raz viac podobať socializmu…

Karol Deli, Igor Sojka

Jeden komentár k “Komunistický svetonázor!!!”

 1. Myslím, že sme v komunistickom hnutí celkom dobre nepochopili podstatu toho, prečo sa ľudia hrnuli na námestia v novembri 1989, Oni sa tam hrnuli oprávnene. A zároveň nie preto, žeby bol socializmus zlý systém, žeby bol zlyhal.
  Celý problém spočíva v tom, že socializmus chápeme ako strnulý systém, raz daný a nemenný. Tzv. moderní ľavičiari chcú naraz daný hotový vyspelý socializmus, akoby stvorený čarodejníckou paličkou. Hoci v živote to tak nefunguje, musí sa postupovať krok za krokom od začiatku, aj s chybami. KSS zase chce socializmus bez chýb. Teda opakovanie toho, čo bolo, ale bez chýb. Lenže to je popretie marxizmu a podstata straty popularity KS medzi ľuďmi.
  Socializmus tak ako všetky systémy v dejinách, či vesmíre, je vyvíjajúci sa systém. A potreba zmien v novembri 1989 sa preto neobjavila preto, žeby bol socializmus zlý, neefektívny systém, ale práve naopak, vyvíjal sa dynamicky až k potrebe radikálnej zmeny svojej podoby. To vyplýva z marxistického zákona súladu výrob. vzťahov úrovni výrobných síl. Ak sa niečo dynamicky vyvíja, za určitou hranicou (mierou) musí zmeniť svoju podobu, aby sa zosúladila spoločenská forma s bohatším obsahom. To je celé tajomstvo novembra 1989, že celé roky mohli disidenti burcovať spoločnosť bez nejakého účinku, ale akonáhle sociálny obsah dosiahol mieru svojej existencie, objavila sa nutnosť zmeny a chudáci disidenti boli sami z toho prekvapení, že im zrazu moc spadla k nohám a oni nevedeli, čo s ňou.
  Myslím, že vtedy sme to nezvládli my, komunisti, mnoho poutekalo, mnoho zaliezlo do krytov, ale úlohou KSS bolo postaviť sa do čela hnutia, nie proti nemu a dať revolučným udalostiam komunistický smer a nie reakčný.
  Hovoriť dnes o zrade je nepochopením situácie a úlohy KS. Na jednej strane musíme chrániť odkaz, prínos klasickej podoby socializmu proti ohováračom, ale na druhej komunisti, ak chcú byť revolučnou a nie reakčnou silou, musia poskočiť v myslení dosť ďaleko dopredu. Dnes nejde o to, vracať sa k VOSR alebo Februáru 1948, oni svoju úlohu splnili a posunuli dejiny vpred. Posunuli dejiny vpred, zopakujem ešte raz. Dnes už nejde o odstránenie kapitalizmu, ten bol v podstate už odstránený. Uvedomme si, že to, čo dnes poznáme, nie je pravý, klasický kapitalizmus, ten zanikol po Veľkej hosp. kríze, dnešný post-klasický kapitalizmus je silne socializovaný a mnoho socialistických hesiel vie naplniť aj on. Komunistom dnes musí ísť nie o návrat k VOSR, ale k Novembru 1989, tam bol prerušený pozitívny dejinný vývoj. To znamená, nevracať sa ani ku klasickému socializmu, ale smerovať už ďalej. To, s čím mali komunisti predstúpiť pred masy v novembri 1989: „Áno, súhlasíme, sú potrebné veľké zmeny. Doterajšia podoba socializmu splnila svoju úlohu, priniesla rozvoj životnej úrovne, čím vyčerpala svoje poslanie a je potrebné nahradiť ju vyspelejšou podobou socializmu.“ Dnes prakticky ide už o komunizmus, ale ako vidím, tak toto pochopiť majú problém nielen neľavičiari, ale aj komunisti a neomarxisti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *