Vražda novinára je signálom hlbokej krízy v spoločnosti

Vražda novinára je signálom hlbokej krízy v spoločnosti 

            V systéme kde, jednostranne prevláda súkromný kapitál a funguje len súkromné podnikanie, hnané prvoradým cieľom zbohatnúť, byť úspešný, poraziť konkurenciu, alebo ju odstrániť, sa hodnoty a morálka dostali na kritickú úroveň. Individualizmus, egoizmus, bezohľadnosť pri dosahovaní vlastných cieľov, nezáujem o život a osudy iných sa postupne stávajú samozrejmou normou u niektorých skupín občanov.

Takýto spôsob myslenia, života a konania sa utvrdzuje aj vplyvom médii, pseudokultúry, falošného chápania slobody, ako aj v dôsledku zanášania prvkov „amerikanizácie“ a komercionalizácie do spoločnosti. Spochybňovanie a popieranie tradičných hodnôt a vnášanie cudzích prvkov  negatívne ovplyvňuje vzťahy medzi ľuďmi, morálku priority a hodnotovú orientáciu jednotlivcov i spoločnosti.

Ľudia, ktorí zbohatli na podvodne – špekulatívne organizovanej privatizácii a „predaji“ majetku ľudu,  vytvorili privilegované a „všemocné“ oligarchicko-kriminálné  skupiny, ktoré sa usilujú udržať a ďalej posilniť svoj kapitál a svoju moc v spoločnosti.  Okrem poctivého spôsobu podnikania pretrváva aj taký, kde špekulácie, podvody, korupcia sú zdrojom ziskov a bohatstva. Takíto jednotlivci i skupiny v skutočnosti živia korupčné a špekulatívne správanie sa a prepojenie kapitálových skupín a štátnych úradníkov, ktoré zatiaľ nebolo ani odhalené, ani patrične potrestané. Existujúce prípady machinácie s pôdou, nelegálne výruby lesov a predaje dreva, pochybné tendre a súťaže na tovary a služby za státisíce a milióny, daňové úniky sú výsmechom do tváre občanov Slovenska. Vytváranie zdania nedotknuteľnosti niektorých osôb, ich popularizácia a zviditeľňovanie  privykajú ľudí na rezignovanie alebo zmierenie sa s takýmto stavom.

Niektoré pokusy jednotlivcov, občianskych združení, politických strán či novinárov odhaľovať protizákonné, nemorálne a spoločnosti škodlivé javy sú v mnohých prípadoch vydávané za „hoaxy“, výmysly, konšpirácie, prípadne za prejavy extrémizmu a snahy ohroziť spoločenské zriadenie. Iné prípady signalizujú, že na zastavenie jednotlivcov neváhajú niektoré skupiny použiť aj násilie, ako nastroj zastrašenia tých, ktorí si „ na nich dovolia…“.

I terajšia brutálna vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky môže byť prejavom reakcie na jeho činnosť. Nebolo by to nič zvláštne v situácii, kedy na Slovensku  sa už roky prehlbuje benevolencia k násiliu, vraždám, malým i veľkým podvodom a machináciám. Niekoľko rokov trvajúce vyšetrovania a dokazovania vrážd, neúmerne nízke tresty páchateľom, pomerne veľké množstvo nevyšetrených prípadov nevytvárajú dostatočný rešpekt u potenciálnych páchateľov pred spáchaním trestného činu.

Či už sa dokáže, alebo nedokáže, že dvojnásobná vražda bola spáchaná v súvislosti s novinárskou investigatívnou prácou novinára, je trestuhodné a prinajmenšom zarážajúce, že také činy ako sú daňové úniky či veľké korupčné aféry musia šetriť novinári. Je tiež zarážajúce, že inštitúcie štátu, ktoré majú chrániť jednotlivých občanov a spoločnosť sú v týchto oblastiach alebo bezmocné, alebo neschopné, alebo nečinné. Žiadna z vlád ani parlamentov po roku 1989 nedokázali vytvoriť taký systém fungovania príslušných inštitúcii, znenia a kontroly rešpektovania zákonov a pravidiel, aby možnosť ich „obchádzania“ bola minimálna. V 21.storočí, v podmienkach rozvoja techniky, elektroniky, výpočtovej techniky by činnosť v daných oblastiach nemala byť veľkým problémom. Je však treba zdôrazniť, ak by na to bola politická vôľa.

Ani programy terajších politických strán, ich činnosť a personálne zloženie nie sú garantom, že politická vôľa v tejto oblasti bude aj v najbližšej budúcnosti. Opozičné politické strany už začali „výkrikmi“ o zodpovednosti jednotlivých osôb, obvineniami a tvrdeniami, ktoré predbiehajú i policajné vyšetrovanie, avšak to nie je nič iné ako snahy o získavanie pred-predvolebných bodov a ovplyvnenie voličov.

Komunistická strana Slovenska vyjadruje poľutovanie a rozhorčenie nad spáchaným trestným činom. Považuje ho za vážny signál hlbokej krízy v spoločnosti, ku ktorej ju doviedli všetky vlády a parlamenty politických strán po roku 1989, ktoré presadzujú predovšetkým záujmy bohatých. Žiada vládu, jej premiéra, koaličné politické strany ktoré sú pri moci, aby v šetrení tohto prípadu ich predstavitelia v príslušných inštitúciách a orgánoch ukázali rozhodnosť, smelosť, ale aj profesionalitu a čo v najkratšom čase odhalili páchateľov, prípadne tých, ktorí ich na špinavú prácu najali.

V Bratislave  27.februára 2018

Komunistická strana Slovenska

2 komentáre k “Vražda novinára je signálom hlbokej krízy v spoločnosti”

 1. …ako by mi bolo čítané zo srdca..z duše…toto napísané je pravda pravdúca…totalita sa derie k moci za cenu životov, hlavne mladých ľudí,ktorí by mohli; a mali spasiť Slovensko…neverte Ficovi; a jeho ,,ľuďom“,je to vlastizradca…

 2. Pekne zhrnuté a zopakované to, čo už dávno vieme, že:
  Dostatočne veľké množstvo peňazí v (súkromných) rukách vždy umožňuje kúpiť si čokoľvek okrem prírodných procesov.
  Dostatočne veľká kopa peňazí si dokážu kúpiť aj tzv. „demokraciu“ (v skutočnosti zákonodarstvo, vládu aj súdnictvo).
  Výzvy na vyšetrenie prípadu na tom nič nezmenia, ani tresty či odmeny ktoré zásadne neprevážia zisky z operácií.
  V prípade potreby každý režim podstrčil obetného baránka v záujme zachovania svojej stability.
  mravec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *