Vyhlásenie Komunistickej strany Slovenska k 50. výročiu vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa

Slovenská i česká spoločnosť si v tomto období pripomína 50. výročie vstupu spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa. Išlo o udalosť, ktorú je nevyhnutné vnímať v celkovom kontexte vnútropolitického vývoja a medzinárodnej situácie. Vývoj v československej spoločnosti v šesťdesiatych rokoch minulého storočia bol poznačený a ovplyvňovaný blokovým rozdelením Európy i sveta a pôsobením viacerých síl. Faktom zostáva, že prevažná časť predstaviteľov a členov komunistickej strany za veľkej podpory spoluobčanov usilovala o odstránenie nedostatkov socializmu, chýb, omylov a deformácii z minulosti a o naštartovanie ekonomických reforiem a prehĺbenie demokratických princípov v spoločnosti,  ktoré by v konečnom dôsledku smerovali k  socializmu, prijateľnému a prospešnému pre drvivú väčšinu spoločnosti. Tieto snahy komunistov sa stretli s obrovskou podporou širokej verejnosti. Faktom tiež zostáva, že v spoločnosti pôsobili aj sily podporované západnými mocnosťami, ktoré sa usilovali zneužiť reformný proces na zmenu spoločenského systému v Československu, ako aj o prechod Československa z jedného mocenského bloku do druhého.

 Vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968 dnešná Komunistická strana Slovenska považuje za precenenie silového riešenia situácie. Druhým pohľadom je intenzívna, deštrukčná činnosť zahraničných rozviedok a CIA na našom území s cieľom vyvolania prevratu,  podobne ako sa to stalo neskôr, v novembri 1989.

Je poľutovaniahodné, že vtedajšie vedenie Československej socialistickej republiky  a Komunistickej strany Československa, ktoré malo obrovskú podporu občanov, nedokázalo účinnými politickými metódami intervencii zabrániť a uskutočniť pritom vlastnú ekonomickú a spoločenskú víziu  budovania socialistickej spoločnosti.

Vstup vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 do Československa bol prekvapením pre jeho občanov a nie je tajomstvom, že aj pre členov  komunistickej strany. Hlboko poznačil a ovplyvnil vývoj našej spoločnosti na obdobie ďalších dvadsiatich rokov, pretože zabrzdil energiu, entuziazmus a odvahu strany i občanov na pozitívne smerovanie rozvoja socializmu. Vstup vojsk Varšavskej zmluvy značná časť slovenskej a ani českej spoločnosti neprijala  a nikdy sa s ním nestotožnila.

V súvislosti s 50. výročím vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, Komunistická strana Slovenska odmieta antiruskú hystériu, ktorú spustili mienkotvorné média, neoliberálne orientovaní politici a  čo je poľutovaniahodné aj prezident Andrej Kiska. Je paradoxné, že práve predstavitelia pravice dnes rozpútavajú vášne, súvisiace s obrodným procesom spusteným v januári 1968. Bol to vnútorný zápas v komunistickej strane a pravica za podpory zahraničných spravodajských služieb usilovala o jeho zneužitie s cieľom zmeny politického systému.

 Jozef Hrdlička , predseda KSS

V Bratislave, 21. augusta 2018

 

7 komentárov k “Vyhlásenie Komunistickej strany Slovenska k 50. výročiu vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa”

  1. Ceskoslovensko prestalo plnit medinarodne zmluvy ZSSR a Dubcek zacal ignorovat ZSSR a nielen ZSSR ale cely vychodny blok.Bol niekolko krat upozorneni aj vlastnimi ludmi ze neplni zavezky.Potom je tu aj CIA ktora sa snazila rozbit hospodardstvo Ceskoslovenska.Niektory tvrdia ze vojska pozval Bilak ale je to uplna blbost poznal som sudruha Bilaka osobne a viem ze som mu mohol doverovat ked mi tvrdil ze to nebol.Pozvaniu maju prsti ludia z CIA.

    1. Súdruh Vrana srdečne ďakujem za vaše slová. Mali by ste každé ráno, keď idú ľudia do zahraničných pracovných táborov pracovať na rannu smenu za almužnu, hovoriť v rozhlase, aby konečne počuli, ako to vlastne bolo. Práve mnou spomenutá kniha popisuje praktiky CIA, ktoré zasiahli aj našu republiku ( Československo). Je veľmi smutné, že dnes už málo ľudí zaujíma, čo bude s ich potomkami. Radšej dajú hlavu do piesku a čítajú bludy v denníkoch, sledujú vymývacie relácie v tv, alebo počúvajú nezmysli v rádiu. O antikomunistickej propaganda radšej ani nehovorím.

  2. Jednalo sa o akciu organizovamu zapadnymi centralami s vyuzitim oportunistickych zivlov vo vnutri strany ako aj nestranickej verejnosti. Neslo o ziadnu demokratizaciu socializmu, ale o revizionosticku snahu socializmis odstranit a uskutocnit nieco, co dnes pozname pod pojmom oranzova revolucia. By sme sa vsetci cudovali, ake peklo by rozputali voci clenom strany, keby im to vyslo. Vojska NATO boli pripravene, netreba zabudat, ze islo Sovietom aj o to ich predbehnut. Vdaka sovietskek armade.a spojencom prisiel totalny rozvrat o 20 rokov neskor a aspon jedna generacia navyse este mohla prezit v istote a stabilite. Vazeni sudruhovia, uprimne sa cudujem vasim trockistickym reciam o demokratizacnom procese. Uz v 68-om najviac vyskakovali oportunisti, ktori by nemali v 89-tom najmensi problem zakazovat.komunisticku stranu, nebodaj aj zatvarat clenov atd… Sa spamatajte a pozrite si prislusne diely majora Zemana, vystiznejsie to ani nemohlo byt zdokumentovane…

  3. 21.august 1968 sa naozaj odohral. Je to fakt, ktorí postihol mnohých čestných ľudí na rôznych úrovniach. Je potrebné sa z historických faktov, teda udalostí a chybných krokov poučiť a vyvarovať sa v budúcnosti. Neznamená to však, že musíme s pohľadu súčasného človeka odsudzovať všetko, čo sme v minulosti dosiahli. Aby človek pochopil súvislosti, musí veľa prečítať, vypočuť mnoho odborných i laickych názorov, jednoducho musí zhromažďovať obrovské množstvo údajov a faktov.
    Demokracia, teda vláda ľudu ( grécky: demos – lud, kratia – vláda) je možná a aplikovateľna v sociálnej a to znamená v socialistickej spoločnosti. Neoliberalizmus v kapitalizme založený na systéme drancovanie prírodných a ľudských zdrojov až do vyčerpania nemá z dlhodobého hľadiska budúcnosť a musí byť nahradený systémom, ktori ponukne ľuďom i životnému prostrediu sociálne spravodlivejšiu alternatívu. Z histórie sa treba poučiť a v budúcnosti sa vyvarovať rovnakých chýb!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *