Bystrica ukázala charakter – Aj takú podobu mali oslavy 74. výročia SNP

Bystrica ukázala charakter, Kiska s dlhým nosom, „Američania“ ušli…

Aj takú podobu mali oslavy 74. výročia SNP

Tohtoročné oslavy sa zapíšu pre prítomných ako oslavy, kedy Bystrica ukázala, že odkaz SNP nemožno znevažovať, ukázala sa že je povstalecké mesto i v dnešných časoch, keď nie je ľuďom po vôli rozhodovanie centralizovanej vlády v Bratislave.

Už samotné kontroly ukázali, že sa politici začínajú báť svojich ľudí. Kontrolovali všetko, obsah vreciek, i pod čiapky sa niektorým pozerali, a ženám prehrabali dôkladne kabelky. Najviac ma dostal obraz, keď žena v sovietskej uniforme musela rozbaliť aj lekárničku. Doteraz sme videli takéto kontroly na Západe, či vo filmoch, naposledy boli u nás pri príležitosti 70. výročia, kedy sa ich zúčastnilo mnoho vysoko postavených politikov sveta.

Médiá okresali správy z osláv na minimum – prejavy, odkaz SNP a pod. Bystrica však ukázala „NIE“ Kiskovi. Nezveličujem. Prvý krát ho vypískala pri kladení vencov k súsošiu Obete varujú, druhý krát, keď bol oslovený ako prítomný na oslavách, tretí krát, keď vystúpil na javisko, a štvrtý, keď z neho odchádzal. Pravda, jeho prejav bol celkom odlišný ako tie, čo vysiela z Bratislavy, spoza múrov paláca chránený ochrankou, či tie ktoré nahral do TV, ako ten z 21.8., zatiaľ čo sa slnil v Španielsku. Prejav, ktorý mu má nazbierať „volebné body“, však tentoraz nepadol na úrodnú pôdu. V jeho hlase bolo počuť, po privítaní piskotom a fujkaním, i nadávaním, neistotu s ktorou sa vyrovnával v prvej chvíli. Z javiska potom radšej rýchlo odchádzal. Na porovnanie, pri predstavovaní prítomných, exprezident Ivan Gašparovič utŕžil potlesk, čo Kiskovi zaiste na nálade nepridalo. Ani Andrej Danko nebol privítaný práve najvrúcnejšie, zrejme za tie stíhačky? Vlažný potlesk si vyslúžil aj Peter Pellegriny, no stále to nebol žiaden úspech. Skutočný potlesk a uznanie, zaznamenal deväťdesiatnik Vladimír Strmeň, ktorý zaspieval hymnu SR s Vojenskou hudbou Banská Bystrica.

Americká minienkláva v Bratislave, ktorú poznáme ako „veľvyslanectvo“, sa tentoraz presúvala karavanom po Slovensku, oslavujúc 100 rokov spolupráce medzi USA a Slovenskom. Utužovanie vzťahov sa však zmenilo na hádky a polarizovanie sa zástancov a odporcov. Pri mojej návšteve ich propagandistického stánku v parku, pri vojenskej technike, sa mi naskytol jedinečný obraz. Američania obklopení ľuďmi, so Slovenskými, sovietskymi vlajkami, ale aj náhodní okoloidúci, vo veľkej vrave. Pridal som sa a počúval. Slováci, som na vás hrdí! Argumenty prichádzajúce od kolaborantov boli – „Rusi sú zlo! Nezabudnite na rok 1968! Keď nás obsadili komunisti! (hahaha), Sloboda a demokracia!“ – boli také vlažné, že ich prehádal aj chlapec, ktorý mal nasadenú sovietsku čiapku, a povedal – „Ale od fašizmu nás oslobodil Sovietsky zväz“ … Napätie bolo také veľké, že museli zasiahnuť aj policajti, ktorí aj udelili pokutu, za poškodenie Amerického baneru, o „pomoci USA v SNP“. Ja som si zobral od nich brožúrky, aj publikáciu „Priateľ, partner, spojenec“ od Pavla Demeša, v ktorej má predslov aj Miroslav Lajčák. Kniha má 111 strán. A že kto tu financuje informačno-propagandistickú vojnu. Podľa nich Rusko. Videli ste niekde Ruský stánok s brožúrkami a knihami? … Po krátkom čase to už neustáli a ich vystúpenie bolo po zhruba 1,5 hodine skončené. Nezvládli nápor ľudí, ktorí na nich nemali dobrého slova. Bystrica zvíťazila!Posledný odpor ukázali Americkí prisluhovači, keď ma oslovila pani, ktorá videla na mne pripnutý odznak s preškrtnutým NATO-m, a viedla s nami rozhovor typu – Ja mám pravdu, len ja! Každý náš argument zakončila vetou – „Buďte radi, že ste nezažili keď prišli Rusi“, na protiargument môjho kamaráta, či súhlasí že sa tu premávajú americké tanky neodpovedala a zdupkala preč.

Najlepšia agenda! Georgijevská stuha, na nej odznak s preškrtnutým NATO-m. KSS sa zúčastnila pietneho aktu kladenia vencov, pri tejto príležitosti sme mali pripevnené tieto odznaky ako odpor voči okupantom. Ľudia si nás fotografovali, pýtali si odznaky, ihneď pripínali. Netrvalo dlho a všetky sa minuli. Dlho som stretával ľudí, ktorí ich hrdo nosili. Dúfam, že sa nás komunistov zíde z roka na rok viac a budeme hlásať svetu pravdu!

Ďakujem ti Bystrica, že si nedovolila prekrúcať pravdu o SNP, že stále žije nádej, myšlienka a idea SNP o silnom, suverénnom Slovensku, kde bude vládnuť spravodlivosť, česť a pracujúci ľud!

Česť a sláva hrdinom SNP!

Maroš Čupka

By |2018-10-06T22:10:24+00:00september 3, 2018|Články|Komentáre vypnuté na Bystrica ukázala charakter – Aj takú podobu mali oslavy 74. výročia SNP