Darček US Steel Slovensku pri príležitosti 30. výročia novembra

Rozvrat východoslovenských železiarní pokračuje. 

Po noci „Dlhých nožov“ a „Parnom valci zo Zlatej Idky“ v roku 1994 mečiarovsko-rezešovské zoskupenie rozkrádačov národného majetku naplno zahájilo prvú fázu rozvratu Východoslovenských železiarní. Hutnícko-oceliarenského kombinátu, najmodernejšieho a najefektívnejšieho v strednej Európe, postaveného v pote tvárí s mozoľmi dvoch generácií našich dedov a otcov doslova len s lopatami čakanmi za technologickej pomoci bratov Čechov a vtedajšieho ZSSR na zelených lúkach a blatách Košickej dolnej zeme.

Za „nezištnej“ aktívnej účasti dvoch ďalších zlodejov, kumpánov západného nadnárodného kapitálu „ekonomických expertov“ Dzurindu a Mikloša nám „dobrodinci“ z USA pred 19. rokmi v roku 2000 naše VSŽ ukradli už definitívne.

Fico, Radičová a zas Fico, vraj v záujme zachovania zamestnanosti na východe Slovenska výdatne nových, cudzích, bohatých vlastníkov z USA US Steel s.r.o. (spoločnosť s ručením obmedzeným!!!) dotovali desiatkami miliónov zo štátneho rozpočtu t.j. našimi peniazmi, aby nám ani náhodou nezdrhli a nezanechali tu po sebe spúšť a oči pre plač desaťtisícov pracujúcich a ich rodín, subdodávateľov a ich rodín, dodávateľov externých služieb a ich rodín a.t.ď., pracovne a profesne závislých na tejto fabrike.

Keď sme my, košickí komunisti pred 15 – 10 rokmi lepili na brány, stĺpy, objekty vtedy už americkej spoločnosti US Steel, ale aj na objekty v Košiciach heslá a samolepky s textami: „Fabriky do rúk robotníkov“, alebo: „Robotníci nie ste sami, komunisti idú s vami“ a podobnými, mnohí kmeňoví zamestnanci, žiaľ i majstri od fachu a robotníci US Steel sa nám vysmievali, pohŕdali nami, niektorí nám nadávali do starých totaliťákov a boľševických pomätencov zaťažujúcich ich vraj anachronickými heslami.

Ešte pred nedávnom, začiatkom toho roku mimoparlamentná Komunistická strana Slovenska ako jediná politická strana z celého širokého spektra politických strán existujúcich na Slovensku verejne, účasťou svojich členov na demonštrácii OZ KOVO v Košiciach podporila protest pracovníkov US Steel za zvýšenie miezd a za zachovanie zamestnanosti. Vtedy ešte hutníci a oceliari netušili, že za krátku dobu sa stanú adeptmi pre vyhodenie na dlažbu, že sa stanú prosebníkmi na úradoch práce. Už sa nám síce nevysmievali, už len ojedinelí jednotlivci nad nami pochybovačne krútili hlavami a nosmi.

Dnes už nikto z nich nekrúti hlavou, ani nosom.

Dnes, po oznámení košického vedenia US Steel o hromadnom prepúšťaní 2500 pracovníkov tejto s.r.o. všetci pochopili, že z hrdých hutníkov a oceliarov US Steelu sa zrazu zo dňa na deň stali horúci adepti na vykopnutie zo zamestnania.

Už ich kapitalista z Pittzburgu nepotrebuje. Stali sa nadbytočnými, lebo prestávajú vytvárať a začínajú znižovať jeho zisky. On predsa o svoje stámiliónové zisky nepríde kvôli nim, nehodným jeho pozornosti, alebo kvôli krajine s názvom Slovensko, ktorú pozná len z titulu a len v čase výhodnosti tvorby svojho zisku.

Argumentov pre zdôvodnenie masového prepúšťania námedznej pracovnej sily (aj keď slušných, ustráchaných pracovitých a pokorných Slovákov) má kapitalista z poza veľkej mláky naporúdzi neúrekom:

 • Na vine je vraj kríza oceliarenského priemyslu, celosvetový pokles dopytu po oceli, polotovarov a výrobkov z nej,
 • na vine je vraj Čína, lebo svoju nadprodukciu distribuuje do Európy za dumpingové ceny,
 • na vine je vraj Európska únia, lebo dostatočne neuplatňuje ochranárske opatrenia voči mimoeurópskym exportérom ocele a trh s oceľou ponecháva otvorený,
 • na vine je údajne aj NATO, lebo neinvestuje ani toľko na čo sa zaviazalo, lebo neobjednáva dostatok ocele na výrobu nových tankov, obrnencov a lodí, ale sa uspokojí so starými šrotmi,
 • na vine je vraj naša legislatíva a vláda, lebo ich neúmerne investične zaťažuje z titulu dodržiavania ekologických limitov, alebo príliš draho im vraj predáva elektrickú energiu,
 • na vine sú vraj aj samotní vlastní zamestnanci a robotníci, lebo málo a neefektívne pracujú a veľa pýtajú,
 • na vine je vraj aj slnko, voda, vietor, vzduch, klimatické pomery,
 • na vine je vraj aj diktátor Putin…

Len oni, vlastníci z Pittzburgu sú bez viny a bez chyby. Majú predsa nárok a právo podľa zákonov kapitalizmu na vytváranie zisku kdekoľvek na zemeguli. Ak ho nevytvoria, čo tu vlastne hľadajú? Vyhodia pracujúcich na dlažbu, zbalia to a idú domov.

Najradšej by preniesli celé košické železiarne napríklad do Albánska, alebo do Bangladéša, kde sú novodobí otroci ochotní predať svoju pracovnú silu len za desiatok oproti požiadavkám pracujúcich tu, na Slovensku. Najradšej by železiarne preniesli všade tam, kde sa rysujú väčšie zisky pri menších nákladoch. Ale to však našťastie pre nás nejde.

Tak sa zas pokúsia predať nás Číňanom. Tí však nevidia dôvod, prečo by nás za špekulatívnu cenu predajcu kupovali dovtedy, dokiaľ EÚ neprijme voči nim zásadne kruté ochranárske opatrenia. Európsky kapitál to však nedopustí, lebo by zablokoval sám seba a svoje zisky, pri čom na robotníkoch v Európe mu rovnako nezáleží ako jeho konkurentom z USA.

Avšak ani vo sne pánov miliardárov v Amerike nenapadne, aby sa uspokojili so stovkami miliónov zisku, ktorý tu dosiahli za 19 rokov pôsobenia, aby nám napríklad formálnym symbolickým predajom za 1,- € vrátili to, čo nám ukradli, aby sa zbalili a odcválali kadeľahšie až do Ameriky.

Na to ešte nedorástli.

Tak nám železiarne, náš štát, naše Košice, našich ľudí a ich rodiny rozvrátia do tla.

Až potom sa zbalia a odídu.

Naša pôvodná ponuka pre 2500 robotníkov vyhodených na dlažbu z US Steel, pre tých, ktorí tam len do času ešte ostanú a pre všetkých slušných pracujúcich stále platí:

„Fabriky do rúk robotníkov“, „Robotníci nie ste sami, komunisti idú s vami“.

A platí to aj naopak.

 

Mgr. Peter Nišponský

Predseda MO KSS Košice

By |2019-07-21T08:44:44+00:00júl 21, 2019|Články|2 komentáre

2 komentáre

 1. Kantor PZV 21/07/2019 at 20:45

  Takže teraz prišiel ten čas: ZAMESTNANECKÁ SAMOSPRÁVA!
  Ak si myslia vlastníci Východoslovenských železiarní z Ameriky, že u nás môžu všetko, tak bojujte zbraňami aké uplatňujú americkí oceliari u nich doma – celý návod máte, oceliari, popísaný v prípadovej štúdii COOPINDUSTRIA, podnik fungujúci na princípoch zamestnaneckej samosprávy. Knihu vydal Spolok národohospodárov Slovenska OZ ešte v 2016 ked začali padať fabriky, ako Oceliareň Strážske a dalšie, dnes je povedzme iná situácia,
  ALE ASI HORšIA pri tom avizovanom počte prepúšťaných… knihu majú v KSS a ak nie, dá sa objednať v Slobodnom vysielači B.Bystrica,
  Ale nepropagujem knihu – tam máte hlavne právny, finančný a organizačný postup. Nespoliehajte sa na odbory, azda tie pomôžu?

  • Peter Nišponský 21/07/2019 at 22:49

   Presne tak. Zamestnanecká samospráva je v tejto situácii tá najlepšia medicína voči súčasným vlastníkom i voči ich obhajcom v našej vláde a parlamente.
   Ale to by však musel niekto zo zástupcov zamestnancov US Steel naozaj chcieť. Na ich žlté odbory s modrými vlajkami sa spoliehať nemožno. Tie sú kúpené úž dávno za osobné výhody ich predstaviteľov.

Comments are closed.