Jozef Hrdlička: Európa musí zdaniť banky, Google a Facebook. Peniaze použime na výstavbu bytov

Komunistická strana Slovenska (KSS) sa chce pri svojej činnosti v Europarlamente zamerať na jednotné zdanenie bánk a globálnych sieti ako je Google a Facebook. Je potrebné zadefinovať, aby banky a globálni giganti platili dane tam, kde tvoria zisk. Z hľadiska fungovania Európy musí byť jednoznačne zadefinované a tvrdo kontrolované, aby firmy platili dane tam, kde zisk vytvárajú. Určite musíme všetci súhlasiť, že je smiešne ak Google platí na Slovensku dane vo výške 52 tisíc EUR a Facebook 0 Eur. Jednotná Európska daň pre banky a globálne siete by podľa názoru KSS určite mala presahovať 30 percent a mala by byť platená vždy a výhradne v krajine, kde zisk vytvára. Peniaze zo zvýšenej dane by potom malo Slovensko investovať do výstavby bytov.

Tvrdím, že dnes je na Slovensku potláčané základné ľudské právo a to právo na bývanie. V dnešnej dobe je táto situácia pre väčšinu mladých ľudí neriešiteľná. Podľa najnovších grafov, mladí Slováci bývajú s rodičmi najdlhšie zo všetkých európskych krajín a to až do veku 32 rokov. Nie je nič prekvapivé. Doterajšie slovenské vlády tlačia najmä mladých ľudí a menej zarábajúcich občanov do celoživotného zadlžovania.

Celoživotné zadlžovanie nazývajú všetky parlamentné strany podporou mladých rodín. Považujem to za drzosť a úplne neakceptovateľnú vec. Miesto toho, aby sa vytvárali podmienky pre mladé rodiny, ako základ budúcnosti národa, vlády chránia banky, globálne korporácie a oligarchov.  Je čas vzoprieť sa skorumpovanému systému. Aj na Slovensku, aj v Bruseli.

Jozef Hrdlička, predseda KSS

V Bratislave 21. 5. 2019 

By |2019-05-21T13:24:04+00:00máj 21, 2019|Články|1 Comment

One Comment

  1. P.Lambrecht 28/05/2019 at 5:49

    Vážený pán Hrdlička len zdanenie bánk nepostačuje. Je potrebné udržať aj platby v hotovosti doby prevzatia štátnej kontroly nad bankami. Z teoretického hľadiska je potrebné zaviesť všeobecnú kapitálovú daň. To umožní udržať sociálny štát aj pri veľmi malom zdanení obrovských objemov kapitálu. U bánk sa musí zmeniť celý ich celý charakter. Aby vaša strana fungovala a bolo ju cítiť treba posilniť ideovo-teoretickú činnosť a učiť verejnosť finančnej gramotnosti. Odhaliť také mechanizmy, ktoré umožňujú prenášať verejné dlhy politiky cez infláciu na bedrá pracujúcich. Aby ľudia vedeli, že dlhy verejného sektoru sú vždy príjmom súkromného sektoru. Objasňovať ako funguje dedičstvo pri akumulácii a legitimácii nakradnutého majetku. To sú veci ktoré zaujmú. Ekonomické otrokárstvo v otázke bytov je síce jasné, ale zas nie sú jasné devastujúce mechanizmy jeho dlhodobého pôsobenia. Pokiaľ vaša strana nestihne pripraviť takto ľudí premešká opäť historickú dobu.

Comments are closed.