Komunistická strana Slovenska k aktuálnej politickej situácií na Slovensku

Destabilizácia slovenskej politickej scény, ktorá sa zrodila po parlamentných voľbách v roku 2016 je dokonaná. Koaličný partner, strana Most – Híd, prijala rozhodnutie, ktoré bude smerovať k strate parlamentnej väčšiny vládnej koalície. Toto rozhodnutie zároveň dáva šancu na ústavné riešenie politickej krízy na Slovensku, ktorého vyvrcholením by mali byť predčasné parlamentné voľby.
Komunistická strana Slovenska mala, a aj dnes má principiálne výhrady voči politike súčasnej vládnej koalície. KSS viackrát upozorňovala na absenciu zásadovej a koncepčnej ľavicovej politiky u strany Smer – SD, ako aj na jej dvojtvarú zahraničnú politiku. Napriek tomu je toho názoru, že politická kríza na Slovensku bola, a stále je, ovplyvňovaná a koordinovaná záujmami, ktorých spoločným menovateľom sú záujmy zahraničných oligarchických skupín. Cieľom politickej destabilizácie krajiny, ktorej nástrojom sú bezhodnotové strany súčasnej opozície, prezident republiky, viaceré mimovládne organizácie, ako aj mienkotvorné média, bolo a stále je, pokúsiť sa o taký obrat slovenskej politiky, ktorého výsledkom by bola servilná politika voči požiadavkám Európskej únie, ako aj transatlantických štruktúr. Pokus o politický prevrat je podľa KSS výstižné pomenovanie pre stav, v ktorom sa spoločnosť nachádza.

Komunistická strana Slovenska zároveň konštatuje, že podozrenia či obvinenia
z korupcie a viacerých mafiánskych praktík v politike nie sú záležitosťou novou. Svoje korene majú v samotnej podstate spoločenského systému, ktorý splodil november 1989 a ich nositeľom sú všetky doterajšie vlády a je jedno či boli pravicové alebo sociálnodemokratické. November 1989 priniesol rozkradnutie obrovského majetku štátu, totálne ochromenie aktívnej úlohy štátu v ekonomike, ako aj parazitizmus politických špičiek na zúbožených verejných zdrojoch. Rozhodujúcimi v ekonomike sa stali skupiny oligarchov,
ktoré zrástli s politikou a konajú v rozpore so záujmami bežných ľudí. KSS je toho názoru, že všetky korupčné kauzy je potrebné prešetriť a ich aktérov súdiť.

Komunistická strana Slovenska zastáva názor, aby súčasná vládna koalícia priviedla Slovensko k predčasným parlamentným voľbám, ktoré by sa mali uskutočniť výhradne na základe rozhodnutia Národnej rady Slovenskej republiky. Do času konania predčasných parlamentných volieb odmietame úradnícku vládu, na ktorej by sa odrážali mechanizmy prezidentského rozhodovania.

Predčasné parlamentné voľby, ako dôsledok možného rozpadu súčasnej vládnej koalície, realizované na základe ústavných princípov, sú jediným správnym riešením politickej krízy, do ktorej priviedli Slovensko. Predčasné parlamentné voľby vníma KSS ako príležitosť na mobilizáciu všetkých vlasteneckých a ľavicových síl do boja proti neoliberálnej a zapredaneckej politike, proti korupcii a oligarchom, do boja za záujmy Slovenska a jeho občanov.

V Bratislave 13. 3. 2018
Jozef Hrdlička,
predseda KSS

By |2018-03-13T13:46:32+00:00marec 13, 2018|Vyhlásenia|8 komentárov

8 komentárov

 1. Michal M 07/04/2018 at 20:03

  Veľmi dobre ste to napísali. No k predčasným voľbám už asi nedôjde a preto si ešte určitý čas počkáme. No dúfam že ľudia už vedia čo a ako a v budúcich voľbách si zvolila toho správneho kandidáta. To jest KSS!

 2. Lubomir Kasicka 23/03/2018 at 11:17

  Slusne komentare. Chcelo by to vsak sirsiu diskusiu.inak to skonci zasa iba v teoretickej rovine. A myslim.ze by to nemalo byt o citovani Lenina a jeho diela.ale o hladani cesty praktickej lavicovej politiky. A verte.ze je tu obrovske mnozstvo posluchacov.ktori na to zatial zbytocne cakaju.

 3. Lubomir Kasicka 22/03/2018 at 0:21

  Milan.asi trikrat som Vam skusal odpovedat.nepodarilo sa mi to.pretoze zijem v miestach so slabym signalom. Pokusim sa odpovedat neskor

 4. Norbert 16/03/2018 at 12:14

  Bolo by dobre, ak by KSS v pripade dalsich volieb (ci uz predcasnych, alebo inak) urobila vlastn predvolebne prieskumy a spojila sa do koalicie s ostatnymi lavicovymi stranami. Veci zasli pridaleko a je treba postavit hradzu tomu, kam az kapitalizmus moze zajst.

 5. Martin 13/03/2018 at 14:29

  Na prevrate má veľký podiel koordinovaný útok „obrezaných“ médií, väčšinou v rokách cudzieho a v niektorých prípadoch domáceho veľko-kapitálu.
  Súčasťou útoku je aj obmedzenie slobody slova, rušením diskusií, kde sa nemalá časť ľudí vyjadruje v rozpore s propagandou toho ktorého zdroja, podieľajúceho sa na pravicovom prevrate.

  Žiadam vrátiť späť TASR a RTVS do rúk ľudu !

  KSS pridaj sa !

  • Lubomir Kasicka 14/03/2018 at 23:41

   Po dlhej dobe som sa odhodlal zorientovat sa v politike KSS.v nadeji.ze sa snad prebudi z dlheho zimneho spanku.zalubena sama do seba.odtrhnuta od reality a absolutne nechapajuca podstatu modernej marxistickej ideologie.ZBYTOCNE.

   • Milan Antal 18/03/2018 at 20:40

    Ja ako komunista tiež mám na mnohé veci odlišné názory ako KSS, najmä na spôsob realizácie niektorých cieľov. Považujem KSS za konzervatívnu KS, nie revolučnú – z hľadiska dlhodobých strategických cieľov. Ale na druhej strane rešpektujem pozíciu KSS, má právo zastávať aj takúto pozíciu (akurát je tu problém straty prívržencov) a ja nemám problém s ňou spolupracovať. Je to dnes otázka plurality, rozmanitosti komunistického hnutia, ktorá, ak ju dialekticky uchopíme, môže byť silnou stránkou komunistického hnutia, pritiahnuť široký okruh ľudí ku komunistickej politike.

    Moja otázka ale znie: Čo rozumiete pod modernou marxistickou ideológiou? To by ma zaujímalo, je potrebné to rozviesť.

  • Milan Antal 18/03/2018 at 20:33

   Martin, ja nie som proti, ale čo konkrétne znamená vrátiť TASR a RTVS do rúk ľudu. Musím povedať, čo tým konkrétne myslím, Oni sú dnes verejnoprávnymi inštitúciami, takže formálne sú v rukách ľudu.
   Slabinou komunistickej politiky sú práve takéto abstraktné, nekonkretizované požiadavky. Je potrebné povedať, aké opatrenia treba podniknúť, aby tieto inštitúcie boli skutočne ľudovými, alebo hoci aj verejnoprávnymi a neslúžili záujmom úzkej bohatej vrstvy.

Comments are closed.