Konšpiračné teórie a pravdy

Konšpiračné teórie a pravdy

            Občan Veľkej Británie, predtým Ruska, Skripaľ bol otrávený ruskou tajnou službou, ruským jedovatým plynom – toto tvrdenie vyslovené premiérkou Veľkej Británie sa vydáva za „svätú pravdu“. Hoci o uvedenom tvrdení nebol dodnes predložený jediný technický či materiálny dôkaz.  Napriek tomu jej tvrdenie podchytili všetky krajiny Európy a USA a na základe neho prijímajú voči Rusku sankcie, hlavne na diplomatickom poli. Prečo nikto verejne nespochybní uvedenú správu ako „konšpiračnú teóriu“, ako výmysel?

Za organizáciu politickej krízy na Slovensku po vražde novinára Kuciaka môžu stáť Sorošové nadácie a mimovládne organizácie – toto tvrdenie bývalého slovenského premiéra bolo prezidentom Kiskom okamžite označené na konšpiračnú teóriu. Chytili sa ho vzápätí ďalší politici, média, takzvaní politickí analytici a úplne vážne, ale aj ironicky a sarkasticky ho zneužili na diskrimináciu všetkého a všetkých, čo by Ficovo tvrdenie chceli podporiť. Zaúčinkovalo to tak dokonale, že dokonca nová nastupujúca ministerka kultúry nevydržala tlak a ospravedlnila sa za predchádzajúci súhlas s Ficovym názorom. Pritom o Sorošových aktivitách a pôsobení jeho organizácii po celom svete, za jeho peniaze, sa už doteraz investigatívnymi novinármi, spisovateľmi i bývalými politikmi popísalo toľko strán, že by to vytvorilo celkom solídnu knižnicu.

Iste si mnohí ešte pamätajú, ako predkladal minister zahraničia USA Colin Powell dôkazy o chemických a jadrových zbraniach v Iraku, za vlády Saddama Husajna. A akou ohromnou hrozbou boli tieto zbrane pre celý svet svet. Dôkazy, zverejnené pred televíznymi kamerami a vysielané po celom svete poslúžili vzápätí ako zámienka na bombardovanie Iraku, na agresiu voči tejto krajine, na chytenie a zabitie jej  čelného politika. Nazvať túto zámerne pripravenú lož za konšpiračnú teóriu je z pohľadu dopadu na osudy miliónov Iráčanov nielen slabé, ale aj necitlivé a trestuhodné. Bola to vyslovene lož toho najväčšieho kalibru. A vyzerá to tak, že všetka lož, ktorá bola použitá a všetci, čo ju použili sú „zabudnutí“ a je im „odpustené“. Podobná metóda sa dodnes naďalej používa v politike niektorých krajín.

Keď USA a ich spojenci šli „trestať“  Líbyu a jej vodcu Muammara Kaddáfiho za ich „správanie“, okrem USA sa z európskych krajín  najviac angažovalo Francúzsko. Jeho predstavitelia boli najhorlivejší a najnetrpezlivejší na prijímanie vojenských opatrení, jeho letectvo patrilo medzi najaktívnejšie pri nanášaní leteckých úderov na Líbyu. Už vtedy vyslovovali niektorí novinári, pozorovatelia, i politici domnienky, že Francúzsko sa snaží čo najskôr odstrániť Kaddáfiho, pretože prezident Nicolas Sarkozy dostal od neho peniaze na svoju predvolebnú prezidentskú kampaň. Samozrejme oficiálne média i politici zo spojeneckých krajín odvrhli tieto správy ako „konšpiračné teórie.“ Dnes sa ukazuje ako vysoko pravdepodobné, že to bola pravda, že bývalý francúzsky prezident dostal od Kaddáfiho peniaze. Preto ho dnes opäť vyšetruje polícia.

Uvedené fakty neukazujú len na účelovosť tvrdení médii, ktoré sú v rukách súkromných vlastníkov. Takáto mediálna prax ukazuje na predajnosť svedomia časti novinárov a redaktorov, na predpojatosť ďalších z nich, i na neodbornosť. Čím ďalej tým viac sa spochybňuje objektívnosť médii ich vlastným fungovaním a činnosťou.

Praktická činnosť politikov ukazuje na podlosť niektorých z nich, ktorí dokážu objednať či nariadiť aj smrť svojich bývalých „priateľov“. Tak dokážu obetovať aj občanov svojich krajín, ich dôveru, dokážu obetovať pravdu o súčasnosti i pravdu o minulosti, z ktorej vyšli ako potomkovia svojich rodičov i prarodičov.

Všetky klamstva, dezinformácie, nepravdy, polopravdy, všetká premyslená manipulácia s verejnou mienkou sa deje zámerne. Popliesť ľudí, pomýliť ich, spochybniť dôveru ku všetkému,  uveriť v to, čo sa opakuje najčastejšie a najintenzívnejšie. Takto urobiť z občanov, z ľudí, buď poslušné „stádo“, alebo ľahostajnú, pasívnu masu, ktorá bude prijímať všetko, čo si zaumieni skupinka najbohatších a najmocnejších na svete i v jednotlivých krajinách. A tým nejde o ľudí, tým ide len o ich peniaze, bohatstvo, kapitál, ktorým uskutočňujú svoju moc.

Sme toho svedkami i účastníkmi. Nielen celosvetovo a celoeurópsky, ale aj u nás na Slovensku.

27.3.2018                                                                                   Pavol Suško

By |2018-03-27T18:04:36+00:00marec 27, 2018|Články|2 komentáre

2 komentáre

  1. ivanmasica@gmail.com 28/03/2018 at 6:40

    Absolutne suhlasim z tymto názorom. Je predsa nepredstaviteľne aby v demokratickom svete v akom žijeme ,RIŠA ZLA ako najnovšie pomenovanie si vyslužili USA pre svoju vydieračsku a natlakovu politiku vôči krajinam Europy , ako aj svojim spojencom , rozduchavali vojnove napätie a defacto smerovali svet k novej studenej vojne. Dosť bolo tejto špiny, polopravd a výmyslov ktore nie su potvrdene žiadnymi relevantnými dôkazmi!!!

    • Daniel Talian 08/04/2018 at 8:56

      presne tak, toto je politika Ameriky

Comments are closed.