KSS k vzniku politického hnutia „Socialisti“

Komunistická strana Slovenska vníma aktivity pána Eduarda Chmelára a ľudí okolo neho smerujúce k založeniu hnutia „Socialisti“ ústretovo a s porozumením.

Predpokladáme, že hnutie „Socialisti“, ak bude riadne registrované ako nový politický subjekt na politickej scéne Slovenska bude pre KSS a budúcu možnú vzájomnú spoluprácu prijateľnejšie, ako všetky doteraz existujúce politické hnutia a strany pôsobiace v Slovenskej republike. KSS je toho názoru, že  nadišiel čas, aby na Slovenskej politickej scéne začala aktívna spolupráca na ľavom politickom spektre, ktorej výsledkom by bola reálna, moderná a principiálna ponuka sociálne spravodlivej alternatívy pre Slovensko.

V obhajobe názvu nového politického hnutia „Socialisti“ Eduard Chmelár uviedol,   že si socialistov  nemožno zamieňať s komunistami. Že socialisti sú štandardnou súčasťou politického spektra svetovej politickej scény a že ich súčasní svetoví reprezentanti ako napríklad súčasný španielsky a švédsky premiér, generálny tajomník OSN, šéf britských labouristov Jeremy Corbyn, kandidát na prezidenta USA Bernie Sanders, mexický prezident Andrés Obrador a ďalší sú demokratickejší, ako všetci súčasní centristickí a konzervatívni lídri dohromady.

S týmito tvrdeniami súhlasíme i my komunisti a zdôrazňujeme fakt,  že hoci so socialistami môžeme zdieľať a aj zdieľame mnohé spoločné hodnoty, v princípe sa odlišujeme vzťahom k existujúcemu, pre väčšinu pracujúcich a vykorisťovaných nespravodlivému politickému systému – kapitalizmu. Tento systém nemôžme akceptovať   a    sme za hľadanie voči nemu alternatívnych modelov spoločenského usporiadania založených na hodnotách demokracie, humanizmu,  sociálnej spravodlivosti, solidarity ako aj ohľaduplnému prístupu k životnému prostrediu. Neveríme len v reformu či vo vylepšovanie kapitalizmu, ale sme za jeho prekonanie. Napriek rozdielom medzi komunistami a socialistami sme za spoluprácu, diskusiu a za spoločne hľadanie sociálnych alternatív ďalšieho spoločenského vývoja.

My komunisti zastávame názor že Slovensko potrebuje spojenectvo tých politických síl, ktoré hľadajú a ponúkajú riešenia pre väčšinu. Tých,  ktorí chcú obhajovať práva bežných pracujúcich, dôchodcov i mladé rodiny.   Slovensko potrebuje spojenectvo tých, ktorí odmietajú v spoločnosti  narastajúci neoliberalizmus a fašizmus. Slovensko potrebuje spojenectvo tých, ktorí majú pozitívny vzťah k našej vlasti, našej  kultúre a tradíciám. Slovensko potrebuje spoluprácu tých, ktorí nie sú v područí oligarchov a privatizérov.

Vzhľadom na uvedené, pozitívne vnímame a  vítame aj iniciatívu Eduarda Chmelára založiť hnutie „Socialisti“ a spustiť otvorený dialóg o spolupráci neparlamentnej ľavice. Komunistická strana Slovenska je na takýto dialóg pripravená.

 

V Žiline dňa 19. júla 2019

Predsedníctvo ÚV KSS

By |2019-07-22T11:40:50+00:00júl 22, 2019|Vyhlásenia|4 komentáre

4 komentáre

 1. Július Feješ 01/08/2019 at 21:07

  Toto stanovisko je katastrofa pre komunistické hnutie na Slovensku. KSS sa dáva na pozície sociálnej demokracie. Je to absolútna zrada na komunistických ideáloch.

  • Alojz 02/08/2019 at 10:11

   súhlasím s Tvojim názorom. KSS už dávno nie je komunistická. Marx, Lenin a Stalin sa musia v hrobe obracať, do akého štádia sme doviedli komunistické hnutie.

 2. Július Feješ 31/07/2019 at 21:53

  Vážení, veď pán Chmelár je tvrdý antikomunista a preto sa čudujem tomuto stanovisku vedenia KSS. Je to cesta do pekla. Vedúci funkcionári KSS sa chcú dostať za každú cenu do parlamentu – a tu vidia reálnu možnosť. Je to absolútna utópia. Ani Chmelár a ani KSS v tejto podobe nemá žiadnu šancu dostať sa do parlamentu a je to pre komunistické hnutie len dobre.

 3. humanista 22/07/2019 at 18:42

  Páči sa mi takýto postoj KSS ku vzniku tvoriacej sa strany E. Cmelára (aj keď ich je neúrekom), ktorá je ľavicovo orientovaná a počítam, že pôjdu spoločne do volieb a že ľudia práce, zamestnanci budú mať koho voliť a pôjdu voliť.

Comments are closed.