Masová demonštrácia pred americkým veľvyslanectvom proti zmluve o rozšírení vojenských základní NATO

Masová demonštrácia pred  americkým veľvyslanectvom proti zmluve o rozšírení vojenských základní NATO

 

    Podľa informácii od našej partnerskej strany – Komunistickej strany Grécka, 5, októbra sa uskutočnil protestný pochod pred budovou amerického veľvyslanectva v Aténach. Účastníci pochodu vyjadrili nesúhlas s obnovením grécko – americkej zmluvy o vojenských základniach. Nová zmluva zahrnuje aj rozšírenie a upevnenie vojenských základní NATO v Grécku a tým ju robí vojenským nástupišťom na imperialistickú intervenciu v širokom regióne. Tým  sa krajina dostáva do nebezpečenstva. Na pochode a v demonštrácii sa zúčastnili Grécky výbor za mier a ozbrojenie, triedne odbory spojené do Všerobotníckeho bojového frontu / PAME /, Front boja študentov a iné organizácie. Všetci boli organizovaní Koordinačným výborom. 

    Protestujúci skandovali hesla „Ani vodu ani pevninu vrahom národov“, „Uzavrieť vojenské základne, nezúčastňovať sa v žiadnej vojne NATO“, „Nechceme ochranu od NATO – okamžite von s vlčím spolkom“, „Odchod Grécka z NATO“. Tým protestujúci vyjadrili nálady gréckeho ľudu proti rozširovaniu základní NATO a odpovedali na snahy vlády a iných buržoáznych strán uspokojiť ľudí a presvedčiť ich o „výhodách“ tejto zmluvy, ktorá akože ich chráni pred agresivitou tureckej buržoázie v Egejskom morí a na Cypre. 

    Ešte predtým protestujúci použili symbolické gesto odsúdenia amerického imperializmu, a zahádzali balíčkami s červenou farbou pamätník bývalého prezidenta USA Trumana.  Pri ochrane pamätníka polícia použila slzotvorný plyn a zvukové bomby. 

    Na protestnom mítingu sa zúčastnil aj Generálny tajomník ÚV Komunistickej strany Grécka Dimitris Kucumbas. Ten pred novinármi vyhlásil: „Podpísanie novej dohody medzi Gréckom a USA a v podstate zachovanie a rozšírenie amerických vojenských základní v Grécku  vedú grécky ľud ešte do väčšieho nebezpečenstva, k ešte väčšej destabilizácii regiónu, k ešte väčšiemu zaťahovaniu do vojenských konfliktov, účasti v zahraničných misiách, v imperialistických vojnách. Preto dnes hovoríme nahlas „nie“ tomu všetkému. Pokračujeme v zápase a pokračujeme v odpore.“

    Na záver mítingu bola zapálená americká a NATO-vska vlajka ako symboly imperializmu, ktorý ženie národy a krajiny do krviprelievania v mene vlastných záujmov.

    Podobné mítingy sa uskutočnili v desiatkach ďalších miest v Grécku. 

    Zdá sa, že len občania  Slovenska ešte nepochopili, do čoho nás vedie naše členstvo v NATO a cudzie základne na našom území. 

                                                                                                                                  – ps –

By |2019-10-10T09:00:59+00:00október 10, 2019|Články|0 Comments

Leave A Comment