Nezabúdame na hrdinov Slovenského národného povstania pôsobiacich na Hornej Nitre

Nezabúdame na hrdinov Slovenského národného povstania pôsobiacich na Hornej Nitre

Medzi popredných predstaviteľov odboja na Hornej Nitre v príprave, priebehu a presadzovaní výsledkov Slovenského národného povstania patrí bezpochyby František Mišeje, rodák z Diviackej Novej Vsi, ktorý sa narodil 8.februára 1921.

    Jeho politická angažovanosť sa u neho prejavila už počas štúdií, keď sa zapojil do práce straníckej bunky študentov na gymnáziu v Prievidzi. Za svoje politické názory, agitáciu pri výročiach VOSR či 1.mája bol klérofašistickým slovenským štátom uväznený.

    Koncom roka 1943 pred povolaním do slovenskej armády prešiel do ilegality, pripojil sa ako politický komisár k vznikajúcemu partizánskemu oddielu Vtáčnik. Spolu s bratmi, prof. Jozefom Hagarom a Františkom Hagarom, sa zúčastnili na prípravách ozbrojeného vystúpenia proti fašizmu na území Hornej Nitry. Podieľal sa aj na organizovaní revolučných národných výborov. Počas Slovenského národného povstania a po jeho prechode na partizánsku vojnu bol komisárom Hornonitrianskej partizánskej brigády.

    Zasadzoval sa za uplatňovanie odkazu Slovenského národného povstania v celej šírke, a to aj proti tým, ktorí začali opúšťať pozície, na ktorých počas povstania stáli.

    Myslíme, že by si pri 100. výročí narodenia Františka Mišejeho, mali členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a občania Diviackej Novej Vsi pripomenúť jubileum svojho rodáka.

    My komunisti odporúčame nezabúdať na ľudí, ktorí sa aktívne zúčastnili boja za našu slobodu i budovanie ľudovo-demokratického Československa.

Komunisti z Hornej Nitry

By |2019-08-11T05:55:54+00:00august 11, 2019|Články|1 Comment

One Comment

 1. Milan Antal 11/08/2019 at 21:40

  100. výročie je o 2 roky, takže času je ešte dosť.
  Myslím, že komunisti by nemali zostať len pri takejto všeobecnej výzve. Ale sami byť iniciátormi akcie položenie kvetov k niečomu, čo pripomína jeho život. (hrob, dom, pamätník).Napísať vedeniu obce, že KSS navrhuje pietny akt k 100. výročiu narodenia, môže pomôcť pri organizácii a priebehu.
  Alebo napísať predsedovi ZO SZPB Igorovi Sojkovi, podľa všetkého je členom KSS a dohodnúť pietny akt.

  Prípravou by mohol byť už tento rok, 23.- 25. augusta sa v obci Diviacka Nová Ves konajú Noviacke dni, v rámci ktorých 24. 8. sa bude konať aj pietny akt k 75. výročiu SNP. Zúčastniť sa tohto aktu, a zároveň pripomenúť aj život Igora Sojku a oznámiť, že sa pripravuje pripomenutie 100. výročia jeho narodenia v obci.

  Komunisti by mali postupne získavať autoritu a pozície na miestnej úrovni, riadiť obecný, regionálny život. A k tomu potrebujú sa zúčastňovať takýchto akcií, iniciovať ich, organizovať.
  Treba vedieť podchytiť občiansku spoločnosť, odlíšiť ju od politického systému.

Comments are closed.