Odsudzujú prejavy antikomunizmu na Ukrajine

Odsudzujú prejavy antikomunizmu na Ukrajine

Poslanci v Európskom parlamente za Komunistickú stranu Grécka, ktorí tam tvoria parlamentnú skupinu, odsúdili prejavy antikomunizmu na Ukrajine. Ide o odmietnutie registrácie kandidáta na prezidenta prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Ukrajiny Petra Simonenka.

Parlamentná skupina vo svojom vyhlásení konštatuje: „Ukrajinská vláda a ňou kontrolovaná Ústredná volebná komisia odmietla registrovať prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Ukrajiny Petra Simonenka za kandidáta do volieb na prezidenta, ktoré sa uskutočnia 31.marca, s tým, že sa odvolala na takzvaný zákon o „dekomunizácii“. Podľa tejto komisie, osoby a predstavitelia strán, ktorá propaguje komunizmus a národný socializmus /!/a ich symboliku, majú zakázané byť kandidátmi na prezidenta Ukrajiny.

Napriek tomu, antikomunistický zákon neprekážal vláde Porošenka vyhlásiť za štátny sviatok deň narodenia slávneho zločinca Stepana Banderu, ukrajinského spolupracovníka nacistov a SS, neprekážal vládnym činiteľom zúčastniť sa na pochodoch neonacistických skupín.

Pretože reakčná ukrajinská vláda prišla k moci v dôsledku štátneho prevratu, za otvoreného zasahovania a za podpory Európskej únie, USA a NATO, ale tiež fašistických síl, pokračuje sa tešiť zo všestrannej podpory EÚ, natíska sa otázka k najvyššiemu predstaviteľovi pre zahraničnú politiku EÚ: Aký je jej postoj k odmietnutiu registrovať kandidatúru prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Ukrajiny Petra Simonenka, k volebnej kampaní ako celku a tiež k prenasledovaniu, ktoré uskutočňuje ukrajinská vláda vo vzťahu ku komunistom, ktoré hrubo porušuje demokratické práva a slobody národa Ukrajiny?“ http://inter.kke.gr/ru/articles/–01085/

Medzinárodné oddelenie ÚV KS Grécka

By |2019-02-13T12:53:54+00:00február 13, 2019|Články|Komentáre vypnuté na Odsudzujú prejavy antikomunizmu na Ukrajine