Petro – Jüan:

Petro – Jüan:

          Dolár vládne ropnému trhu od sedemdesiatych rokov, kedy americký minister financií Wiliam Simon presvedčil lídrov Saudskej Arábie, že USA sú najbezpečnejším miestom na zaparkovanie ich ziskov z ropy.

Dolár je od vtedy obeživom transakcie nielen Američanov, ale postupne všetkých členov biznisu s ropou. A tá bola oceňovaná len a len dolármi, čo po tejto mene len zvyšovalo dopyt. Z amerického dolára sa tak stal petrodolár. Spojené štáty si na základe toho, že dolár sa stal svetovou rezervnou menou financuje svoj nesmierny dlh, zbrojenie a vysokú životnú úroveň na úkor ostatného sveta. Dolár sa stáva svetovým problémom. Ak chce na svetovej burze nejaká krajina predať alebo kúpiť ropu, musí mať doláre.

Severná Amerika, ak si chce udržať tú úroveň čo má, tlačí ničím nekryté doláre a zbavuje sa ich cez obchod s ropou. Dlh USA je 17,5 – bilióna ( len štátny ) a celkový dlh USA predstavuje 69 – biliónov a každý deň pribúdajú dva milióny dolárov federálneho dlhu.

  • Čína poskytla USA pôžičku 1 – bilión dolárov
  • Európska únia 1,6 – bilióna dolárov

Do hry však vstupuje Čína so svojimi Jüanmi, ktorá karty na ropnom trhu zamiešava. Už na začiatku tohto roku čínska vláda oznámila, že zahajuje vysoko štandardizované kontrakty na ropu oceňovanú v jüanoch, konvertibilných na zlato, ( teda krytých zlatom ). Zmluva umožní obchodným partnerom krajiny platiť zlatom, alebo previesť jüan na zlato, bez nutnosti držať peniaze v čínskych aktívach, alebo ich premeniť na US – dolár.

Nové pravidlá obchodu umožnia vývozcom, ako sú Rusko, Irán alebo Venezuela obchodovaním s ropou  v jüanoch, vyhnúť sa americkým sankciám. Pre americký dolár to znamená dobu ľadovú ( postupný úpadok ). Bol by to koniec hegemónie dolára.

Čína je najväčší svetový dovozca ropy a preto si vyhradzuje nárok na to, aby udával smer najdôležitejšej globálnej komodity. Na šanghajskej medzinárodnej energetickej burze spustila Čína oficiálne oceňovanie ropy v jüanoch a začína uzatvárať zmluvy o dodávkach ropy vo svojej národnej mene, ktorá sa v roku 2017 stala rezervnou menou MMF. K Rusku a Saudskej Arábii sa pridávajú Irán a Venezuela.

Čínu a Rusko tlak západu a USA ešte viac zbližuje. Západné krajiny podliehajú politickému tlaku na Rusko ( vyhostenia Ruských diplomatov, dovozné clá, obchodná vojna ). Rusko zdieľa obavy krajín BRICS o spravodlivosť globálnej finančnej a ekonomickej architektúry, ktorá nevenuje náležitú pozornosť rastúcej váhe rozvíjajúcich sa ekonomík.

„Z listov čitateľov“

By |2018-05-23T17:52:13+00:00máj 23, 2018|Články|Komentáre vypnuté na Petro – Jüan: