Poslanecké platy inak

Za sumu, ktorá v porovnaní s decembrom pribudne 150 zákonodarcom v januári na účet, by štát mohol opraviť dva železničné vozne.

Poslanci NR SR si tento mesiac odhlasovali rozmrazenie platov. V číslach to znamená, že každý z poslancov parlamentu si (spolu s paušálnymi náhradami) budúci mesiac prilepší o minimálne 1 400 eur. Tí mimobratislavskí dokonca o vyše 1 500 eur. Po novom tak ich plat bude v rozpätí medzi viac ako 4 800 – 5 100 eur.

V súčte to znamená, že len na zvýšení platov príde štát mesačne o minimálne 210 tisíc eur (1 400 eur x 150 poslancov). To je suma, za ktorú napríklad v Zlatých Moravciach zrekonštruovali umeleckú školu, v Humennom detskú nemocnicu a za dvojnásobok tejto sumy zrekonštruovali celú nemocnicu v Komárne.

Železnice dokážu za sto tisíc eur vo vlastnej réžii opraviť 1 starý vozeň, čiže za to, čo dostanú poslanci po novom navyše by sme mesačne opravili 2 staré vozne – ročne až 24 vozňov. Alebo ešte inak: za ročnú úsporu na platoch poslancov by bolo možné postaviť až 44 nájomných bytov pre mladé rodiny v Nitre, kde je po príchode automobilky Jaguar Land Rover jedno z najdrahších bývaní na Slovensku.

Aj tento jednoduchý výpočet dokazuje, že finančných prostriedkov je v štáte pomerne dosť, len sú nesprávne prerozdeľované, resp. sú zle nastavené priority pri ich prerozdeľovaní. Myslite na to pri najbližšej ceste vlakom, návšteve nemocnice či hľadaní cenovo dostupného bývania.

Artur Bekmatov

foto: internet

By |2018-12-10T20:08:45+00:00december 10, 2018|Články|Komentáre vypnuté na Poslanecké platy inak