1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Neviem, čo chceli vidieť, či počuť

2013-09-12 Viliam Karak
.
SNP , štvrtý a jedenásty apríl či 9.máj, sú dni, kedy nezabúdam ísť položiť veniec , či kyticu kvetov padlým hrdinom v boji za našu slobodu , moju, aj vašu. A tak chodievam do rodnej obce Zemianske Kostoľany 4. apríla v Martine 11. apríla, a 28. mája v Martine a na celoštátne oslavy , kdekoľvek sa na Slovensku konajú. No zvyknem sa zúčastňovať aj iných pamätných dní v obciach a na miestach, ako je vypálenie Kališťa , či kladenia vencov k pamätníku Francúzskych partizánov pod Strečnom na Zvonici, alebo spomienke porážky banderovcov vo Varíne.
.
S pietou sa klaniam mŕtvym a ctím si ešte dnes žijúcich hrdinov. A keďže som bol vojakom Československej ľudovej armády, takmer vždy nosím jej uniformu, pravdaže s vyznamenaniami , na ktoré som hrdý. Medzi tými Za službu vlasti, Za obranu vlasti je aj Medaila Gustáva Husáka, Za zúrodnenie pôdy, či jubilejné medaily ale aj Rytiersky kríž za rozvoj a propagovanie raketového vojska a delostrelectva a iné,, lákajú fotografov a kameramanov a dávajú mi často nezmyselné otázky.
.
Tak tomu bolo aj pri oslavách 69.vžýročia SNP v B.Bystrici. Sotvá som prekročil detektormi kovov strážený vstup areálu Pamätníka SNP, vyskočilo na mňa niekoľko kameramanov a reportérov s otázkou, čo mi hovorí , nejaké meno, ktoré som počul možno prvýkrát, a tak som povedal, že nič. A potom otázka ,či som bol v SNP. (To azda pre toľko medailí a odznakov.) Odpovedal som“ Nie.! Ale boli v ňom moji rodičia a dvaja starší bratia .Preto tá hrdosť na SNP. A odišiel som. A po chvíli som si pomyslel, Čo tým sledovali ? Čo keby som sa bol spýtal ja ich, čo im hovoria mená František Hagara , František Mišeje, Ján Svitok, Ján Karak, a jeho synovia Ján a Šťefan Jozef Ďurta , Jozef Hudec, Rudolf Kováčik, Vinco Bartolen Anna, Michal, Milan a Gašpar Pršových či Anton Janček, kpt Adolf Weinhold, či npr. Cyril Kuchta, npor. Veličko, Karvaš a Bláhovec, atd. Na koľkých z nich by mi vedeli odpovedať ? A čo pani OBOZOZOVÁ? Alebo čo vedia o histórii tu v múzeu vystaveného LT-38 ? Ja im môžem o nich povedať veľa ! Mnohých som poznal osobne, stretával som sa s nimi Napísal som scenár Rozprávaj otecko...Keby sa naša kinematografia oň zaujímala, veľa by sa mohla naša mládež dozvedieť o vtedajšom živote mojej generácia.(Ozve sa mi niekto z nich ? )
.
Čo vedia oni o LT-38. pred jeho bojom a po jeho vytiahnutí z Váhu pod Strečnom „váhostavákmi-?“ Nevedia ani to, že ho „zgenerálkovali „ príslušníci VÚ 6179 v Žiline pod mojim gestorstvom k 20.výročiu SNP !
.
Dobre to povedal predseda vlády R.Fico. Nesmieme pripustiť prekrucovanie významu a históriu SNP, nesmieme zabúdať na hrdinov a hrdinstvo našich ľudí ! (O to sa snažili všetky doterajšie vlády po roku 1989.)
Národ, ktorý si neváži svojich mŕtvych, ale aj svojich žijúcich hrdinov, nemá budúcnosť. Preto si chodím uctievať zatiaľ tých mŕtvych a som hrdý na tých, ktorí aj napriek dehonestovaniu živých, si obliekam uniformu so svojimi vyznamenaniami, lebo som na ne hrdý !
.