Samozrejme len Husák…

Samozrejme len Husák…

Kto iný by mohol byť vinný za rast zadlženosti Slovákov v súčasnosti

Podľa údajov zverejnených finančnými odborníkmi, Slovensko je na čele krajín, kde rastú nové pôžičky najrýchlejšie. Od bánk majú občania údajne požičaných až 26,7 miliárd eur. Ľudia si od bánk požičiavajú desaťtisícové i stotisícové sumy, hlavne kvôli získavaniu bývania.

Už dnes dosahujú dlhy slovenských domácnosti 40 percent z hodnoty HDP. Pred desiatimi rokmi to bola len polovica – 20 percent HDP. Pritom sa úvery najviac koncentrujú u domácnosti s nižšími príjmami.

Finanční a iní analytici sa snažia nájsť príčiny uvedeného javu a interpretujú svoje závery v rôznych variantach. V denníku Pravda zo 4. decembra minulého roka v článku B.Toma „Rekordné dlhy slabšie zarábajúcich ľudí“ sa uvádza, že podľa analytikov ministerstva financií z Inštitútu finančnej politiky „…za prudkým rastom dlhov stojí takzvaná generácia Husákových detí, ktoré objektívne spôsobujú vysoký dopyt po nových nehnuteľnostiach“.

Samozrejme. Čo iné ako socializmus v minulých rokoch a kto iný, ako čelný predstaviteľ Komunistickej strany môže byť vinný za súčasné problémy? V tomto prípade Gustav Husák za to, že opatreniami komunistických vlád bola spoločnosť v takom stave, kedy pokoj, mier, prosperita, perspektíva rozvoja spoločnosti a istoty do budúcnosti viedli k prirodzenému rastu počtu detí v mladých rodinách.

Aj analytikom aj politikom je potrebné pripomenúť, že dnes tieto Husákové detí“ majú také príjmy, že získať si vlastné bývanie je pre nich obrovský problém. To však už nie je vina ani minulého socializmu, ani Gustava Husáka. Mimochodom, podobné problémy so získaním vlastného bývania majú aj mladí ľudia napríklad vo Francúzsku.

S istotou je však možné tvrdiť, že ak by sa bol zachoval socialistický systém, bolo by bývanie pre tieto „Husákové detí“ zabezpečené bez problémov, tak ako tomu bolo v priebehu päťdesiatych až osemdesiatych rokoch minulého storočia pre všetky generácie na Slovensku. Svedkami sú toho veľké i menšie sídliska vo všetkých mestách a mestečkách na Slovensku i v Čechách, ktoré dnes slúžia už ďalším generáciám ľudí.

Pavol Suško

podpredseda KSS

3.januára 2019

By |2019-01-04T12:49:11+00:00január 4, 2019|Články|Komentáre vypnuté na Samozrejme len Husák…