Sme my, Slováci, stádo tupých baranov?

V zoológii je ovca domáca považovaná za druh s nie príliš vyvinutou „inteligenciou“, napriek tomu sa termínom v názve tejto úvahy samca od ovce domácej nechcem dotknúť. Pri pokuse zamyslieť sa a analyzovať výsledky prvého kola prezidentských volieb ma však nič výstižnejšie nenapadá. Suverénne víťazstvo Zuzany Čaputovej,  kandidátky neoliberalizmu, slniečkárskych vlastizradcov, zapredancov a proamerických ekonomických elít, je do neba volajúca hanba v krajine pod Tatrami. Preto sa pýtam našich spoluobčanov, voličov či majú svoj názor, či majú zdravý úsudok, či  formovanie verejnej mienky majú mienkotvorné média, prieskumné agentúry a mimovládne organizácie, všetky financované prostriedkami západných ekonomických elít. Ich spoločným cieľom bolo a je  obsadiť prezidentský palác osobou,  ktorá bude pokračovať v zradcovskej pro-americkej a pro euro-atlantickej politickej orientácií. Bude pokračovať v proti ruskom besnení, v popieraní národných, kultúrnych a historických hodnôt a v rozleptávaní vyšehradskej súdržnosti. Majú vôbec nejaký vzťah k svojej vlasti, alebo sa dokážu správať a konať len tak, ako im pro-americké a prozápadné  média priamo, či nepriamo nadiktujú?

Prvé kolo volieb žiaľ jasne ukázalo podstatu demokracie na Slovensku.  Ak by sme sa aj vo voľbách rozhodovali len na základe sedliackeho rozumu, nemohli by sme v takej miere podporiť kandidáta,  ktorého pred mesiacom ešte nikto nepoznal a už týždeň pred voľbami z neho (z nej) urobili prezidenta (ku). Preto neviem, či sú mnohí z nás  tak tupí, politicky nevzdelaní alebo len znechutení z premárneného  tridsať ročného vývoja v spoločnosti.

Tragédiou druhého kola prezidentských volieb je fakt, že neponúka alternatívnosť voľby. Obaja kandidáti Čaputová ako aj Šefčovič sú v konečnom dôsledku voľbou euroatlantickej orientácie. Aj ja sa musím pridať na stranu tých, ktorí tvrdia, že hlavný podiel viny na tom, že v druhom kole absentuje národný alebo ak chcete vlastenecký kandidát je zodpovedný neoľudák Kotleba. Ten uprednostnil svoje osobné ambície, svoju samoľúbosť pred všetkým tým, o čom hovoril, čo malo prívlastok národné. Môže sa obhajovať akokoľvek, môže argumentovať čímkoľvek,  zbytočne.  Len on vie, či to bolo jeho ego alebo politický obchod,  ktorý diskvalifikoval alternatívnosť, antisystémovosť a vlastenectvo z prezidentského súboja.  Kotleba minimálne dokázal a ukázal že nie je schopný v záujme  aj tých pro-národných hodnôt, o ktorých tak rád hovorí žiadnych kompromisov a to ani v záujme  porážky, či aspoň oslabenia neoliberalizmu, či zhubných bruselských a washingtonských vplyvov. Na jeho adresu a adresu jeho strany  si neodpustím ešte jednu poznámku. Faktom je, že v prvom kole prezidentských volieb získal slušnú podporu voličov. Rovnako tak je faktom, že preferencie jeho strany naznačujú stúpajúcu tendenciu. Prečo je to tak? Som si istý tým, že je to preto,  lebo ponovembrový vývoj, ako aj všetci jeho politickí protagonisti, od pravice až po sociálnu demokraciu,  dokázali  svoju neschopnosť riešiť základné problémy ľudí a spoločnosti. Je to tak preto, že ponovembrová propaganda zatlačila skutočne ľavicové hodnoty na okraj politického spektra. Priznám sa, že  „kotlebovci“, z môjho uhla pohľadu, často veľmi pekne a účinne pomenovávajú  problémy a javy v spoločnosti, je mi sympatický ich odmietavý postoj k NATO k politike EU, či ich volanie po slovanskej súdržnosti. Dokonca mi ani nevadí, že sa hlásia k slovenskej štátnosti ako takej  z obdobia druhej svetovej vojny. No nech zahmlievajú  akokoľvek, oni sa hlásia aj k samotnej podstate slovenského fašistického štátu z rokov 1939 – 1945 a to je neakceptovateľné, a žiaľ,  to si mnohí ich voliči neuvedomujú.

Vrátim sa však k prezidentským voľbám.  Čo robiť v druhom kole prezidentských volieb? Má význam sa ich zúčastniť? Osobne som presvedčený že áno. Mali by sa ich zúčastniť aj tí, ktorí sa prvého kola nezúčastnili. Aj napriek tomu, ako som už uviedol že neponúkajú možnosť reálneho výberu medzi niečím a teda hlasovať za niečo, ponúkajú možnosť voľby proti niečomu. Ponúkajú možnosť odmietnuť agresívny  produkt marketingovej a mediálnej propagandy režírovanej za hranicami Slovenska. Ponúkajú možnosť odmietnuť prehlbujúcu sa majdanizáciu slovenskej spoločnosti. No a nakoniec ponúkajú možnosť dokázať, že nie sme stádo tupých baranov.

Jozef Hrdlička

By |2019-03-21T23:00:18+00:00marec 21, 2019|Články|Komentáre vypnuté na Sme my, Slováci, stádo tupých baranov?