1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Štartuje Euroval-Slovensko si požičiava

2012-10-08 Peter Nišponský
.
Budúcnosť európskej meny je ohrozená. Zachrániť ju má nová inštitúcia, ktorá dnes zahájila svoju činnosť v Luxemburgu. Do Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) napumpujú krajiny eurozóny 80 miliárd eúr (vyše 2,4 bilióna Sk) v hotovosti a zbytok takmer pol bilióna eúr (vyše 15 biliónov Sk), ktorými má záchranný fond disponovať dodajú štáty vo forme garancií.
.
Takzvaný stály euroval má byť záchranným nástrojom v boji s dlhovou krízou.
.
Slovensko si na svoj príspevok musí požičať. Slovenská vláda uhradí svoj podiel v trvalom eurovale z peňazí požičaných na finančných trhoch. Slovensko musí do ESM vložiť v hotovosti 659,2 milióna eúr z toho 263 680 000,- € do piatka tohto týždňa!

.

Slovenské ministerstvo financií uviedlo, že na splátky slovenského podielu v ESM využije peniaze získané z predaja štátnych cenných papierov, čo by nemalo zvýšiť schodok štátnych verejných financií, ale odrazí sa to zásadne na výške štátneho dlhu! Podľa ministra financií Petra Kažimíra vláda na tento účel získala toho roku na finančných trhoch dostatok peňazí. (Peniaze na zvýšenie žobráckych miezd učiteľom, zdravotným sestrám, a celým kategóriám zamestnancov žijúcich pod úrovňou chudoby sa akosi získať nechystá).
.
Že sa Vám zle čítajú tieto sumy a neviete si ich dostatočne ani predstaviť? Nič si z toho nerobte. Obyčajný smrteľník, pracujúci, o nezamestnaných ani nehovoriac si nevie predstaviť tieto sumy v reále.  Vieme si predstaviť sumy 300 - 3000 € a tiež si vieme predstaviť koľko poctivej práce a driny sa skrýva za ich poctivým zarobením.
Pán Kažimír sa minulý týždeň vyjadril, že on by dokázal žiť z 300,- € mzdy, hoci jeho kolegovia z vlády a politických strán si to predstaviť nevedeli. Akosi sa k tomu však nechystá. Berie, škrtá, škrtí len u iných. U tých, ktorí už nemajú takmer nič.
.
Milióny, miliardy, bilióny - finančná bublina, za ktorú zaplatíme my, pracujúci a celé generácie našich potomkov veľmi ťažko, boli dnes súčasnou vládou ľahúčko požičané a ešte ľahšie odovzdané do rúk nezodpovedných bankárov, bánk, politikov a štátov.
.
Takto nám ukradnú už i poslednú šancu na dôstojný život. A že vraj zodpovedná a proľudová sociálna a demokratická vláda. Avšak si to zaslúžime. Lebo volíme a dôverujeme tým, ktorí už mnohokrát sklamali.
.
Česť našej pamiatke.
.