1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

KSS nadviazala spoluprácu s komunistami Podnesterska


13. augusta sa v rámci návštevy Podnesterska delegácia slovenských komunistov vedená členom P ÚV KSS A.B. stretla s vedením komunistov Podnesterska. V centrále PKS privítali slovenských komunistov predseda Ústredného výboru Oleg Choržan, tajomníčka ÚV Nadežda Bondarenko a podpredseda pre organizáciu práce Jevgenij Balabas.

Od pádu socializmu po súčasnosť

V úvode vyše dvojhodinového stretnutia vedúci oboch delegácií ozrejmili novodobú históriu svojich krajín. Oleg Choržan poukázal v dobe po vojne v roku 1992 najmä na postavenie komunistov a vedenie Podnesterska dlhoročným prezidentom Igorom Smirovnom, ktorý podľa jeho slov „krajinu priviedol do veľmi zložitej ekonomickej situácie. Z toho dôvodu, bola komunistická strana od svojho založenia v tvrdej opozícii voči režimu prezidenta Smirnova. Preto sme svojho času boli vystavení represiám a zatýkaniu.“

S nástupom prezidenta Jevgenija Ševčuka v roku 2011 sa vzťah komunistov k novej vládnucej garnitúre zmenil. „Samozrejme, že ho nepodporujeme vo všetkom, no je nutné povedať, že plní časť nášho programu. Jeden príklad za všetky: privatizáciu, ktorá prebehla v Podnestersku vyhlásil prezident za nezákonnú a nespravodlivú,“ upresňuje predseda podnesterských komunistov.

A. B. zase priblížil aktivity KSS od rozpadu spoločného štátu s Českom, poukázal aj na určité paralely medzi vládnutím prezidenta Smirnova a obdobím mečiarizmu na Slovensku. Cez pôsobenie poslancov KSS v NR SR prešiel až k súčasnej, nie priaznivej dobe pre KSS v oblasti finančného zabezpečenia či mediálneho priestoru. Členovia slovenskej delegácie taktiež poukázali na rôznorodé postavenie komunistických strán v krajinách strednej a východnej Európy – od stabilnej pozície KSČM cez pomerne slabé postavenie komunistov v Maďarsku, Poľsku, Slovensku až po najnovšie represie voči komunistom na Ukrajine.

EÚ či východ?

Podnesterských komunistov ďalej zaujímal reálny obraz o živote v EÚ. Na niekoľkých príkladoch preto B. poukázal na negatívne dopady členstva pre domáci priemysel a poľnohospodárstvo, pričom spomenul aj masový odliv pracovnej sily do krajín Západnej Európy.

Na otázky komunistov z KSS ohľadom sebestačnosti Podnesterska a životnej úrovne Oleg Choržan povedal, že krajina je sebestačná na približne 40%. Zvyšok tvorí pomoc z Ruskej federácie. „Na ľavom brehu Dnestra bola sústredená väčšina priemyslu Moldavskej SSR. Súčasné Podnestersko preto má potenciál byť sebestačným, problémom však sú prekážky zo strany EÚ, Moldavska a najnovšie aj Ukrajiny,“ komentuje Choržan. V tomto smere sa komunistom z Podnesterska javí ako jedna možných alternatív cesta Bieloruska a jeho ekonomiky.

Životná úroveň je ovplyvnená stavom blížiacim sa k hospodárskej blokáde. Napriek tomu však tunajší komunisti vidia oblasti, v ktorých sú obyvatelia Podnesterska na tom lepšie, ako ich moldavskí susedia, ale naopak, vidia aj možnosti, ako by súčasná vláda mohla určité ukazovatele zlepšiť. Z toho dôvodu vyplýva ich súčasné postavenie. Sú konštruktívnou opozíciou voči vláde – kroky prospešné pre obyvateľstvo podporujú, no vláda aj prezident neraz čelia zo strany PKS kritike. Strana je v súčasnosti v 43 člennom parlamente zastúpená jedným poslancom v osobe predsedu Olegom Choržanom.

Napriek tomu, že stretnutie prebiehalo v čase eskalujúceho napätia v regióne, keď Ukrajina buduje priekopu pozdĺž celej hranice a podnesterská armáda bola uvedená do stavu pohotovosti, obe delegácie rokovali v priateľskej atmosfére a schôdzu ukončili prísľubom rozvíjania ďalšej spolupráce.