1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Je tu niečo zhnité. Čo to len môže byť?

2013-05-20 Peter Nišponský
.
.
Obuvnícka firma Galand prepustí v Snine a Bardejove 316 ľudí.... (http://humenne.korzar.sme.sk/c/6799150/obuvnicka-firma-galand-prepusti-v-snine-a-bardejove-316-ludi.html)
Krachujúca Smrečina zastavila výrobu, zamestnanci sa spoliehajú na pomoc Smeru.... http://bystrica.sme.sk/c/6800047/krachujuca-smrecina-zastavila-vyrobu-zamestnanci-sa-spoliehaju-na-pomoc-smeru.html
Odborári automobilky KIA v Tepličke nad Váhom štrajkujú, chcú vyššie platy.... http://www.pluska.sk/regiony/stredne-slovensko/odborari-automobilky-kia-teplicke-nad-vahom-strajkuju-chcu-vyssie-platy.html....
.
.
V denšnej dobe obsah článkov v buržoáznych médiách týkajúcich sa hromadného prepúšťania zamestnancov výrobných firiem, či boja zamestnancov o mzdu nie je ničím výnimočný. Nájdete ich plno po celom Slovensku. Nikto sa nad nimi nepohoršuje, nikomu nedvíhajú adrenalín, občania si zvykajú. Nič sa nedeje, pokiaľ sa to netýka konkrétneho človeka, robotníka, technika, zamestnanca osobne.
Dočítate sa žiaľ často i medzi riadkami ako je to s novodobými otrokmi kapitálu u nás v Slovenskej republike.
.
Globalizovaný nadnárodný, či domáci kapitál rozkrádačov v modernej dobe začiatku tretieho tisícročia už pre svojich otrokov nepotrebuje okovy, reťaze, bič, ani fyzické násilie. Stačia mu servilní politici, uplatené médiá a pre istotu v zálohe exekútori, polícia a súdy konajúce za peniaze len v prospech bohatých a mocných.

Čítať ďalej...

Komunisti majú recept ako odstraňovať nezamestnanosť

2013-03-28 Jozef Hrdlička, predseda KSS
.
Situácia na Slovensku je nesmierne vážna. Permanentne dochádza k zhoršovaniu životnej úrovne občanov. Alarmujúce sú štatistiky dokazujúce nárast nezamestnanosti na Slovensku ktorá sa približuje k 15%. Takmer 400 tisíc nezamestnaných nás začleňuje medzi krajiny v Európskej únií s najvyššou mierou nezamestnanosti. Hrozivý je v tejto súvislosti fakt, že z celého počtu ľudí bez práce je 20% mladých do tridsať rokov. Následkom aj tejto skutočnosti je, že každé piate dieťa žije v núdzi. Po prvý krát za sto rokov budú nové generácie žiť horšie ako žili ich rodičia. Ceny tovarov a služieb sú ako v západnej Európe, ale mzdy sú len pätinové.
.
Treba otvorene priznať, že situácia je ďalej neúnosná a bezperspektívna. Totalita súkromného vlastníctva a voľný trh zlyhávajú. Ani jedna vláda Slovenskej republiky za ostatných dvadsať rokov nedokázala túto situáciu riešiť ba naopak nezamestnanosť pri malom kolísaní neustále rastie a životná úroveň našich spoluobčanov sa postupne znižuje. Žiaľ ani vláda sociálnej demokracie nevie ako s týchto problémov von. Treba pripomenúť, že aktuálna takmer 15% úroveň nezamestnanosti bola na Slovensku naposledy za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, ktorá sa okrem iného „preslávila“ tzv. Kaníkovými reformami v sociálnej oblasti.
.
Vláda Róberta Fica podobne ako všetky vlády pred ním hovorí o nezamestnanosti ako o vážnom probléme a uisťuje občanov o hľadaní riešení. Minister práce Richter napríklad špekuluje o akýchsi agentúrach na zamestnávanie nezamestnaných. Vláda hovorí o nevyhnutnosti lákania nových zahraničných investorov na Slovensko. Mimo tohto prijala nové právne úpravy ktorými upravila zamestnávanie na dohodu čoho výsledkom je tiež prepúšťanie z práce. Špekuluje sa nad poslaním Úradov práce ktoré len mizivému percentu uchádzačov o nové zamestnanie prácu ponúkli. Nezamestnaní, evidovaní na úradoch práce sú navyše byrokraticky šikanovaní s neustále sa meniacimi povinnosťami hlásiť sa v pravidelných intervaloch a zúčastňovať sa na rôznych nezmyselných školeniach a prednáškach. Akoby platilo, že keď sa naučia vzorovo, podľa predlohy písať svoj životopis, motivačný list pre zamestnávateľa či žiadosť o prijatia do zamestnania budú zamestnaní.

Čítať ďalej...

Hromadné prepúšťanie - červivé ovocie protiľudového systému

2011-07-31 INKOM, Zdroj: KORZÁR a ÚPSVaR Prešov
Závod, ktorý kedysi zamestnával vyše 400 pracovníkov definitívne končí! Zamestnanci budú za mesiac na ulici! Jeden z najväčších zamestnávateľov v Prešove ohlásil hromadné prepúšťanie. Všetkých svojich zamestnancov pošle na Úrad práce drevárska spoločnosť Kronospan SK, s. r. o.

PREŠOV. Všetkých svojich pracovníkov sa chystá prepustiť prešovský Kronospan. „Spoločnosť nahlásila 27. júla hromadné prepúšťanie 94 ľudí,“ potvrdil túto informáciu riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov Sabinov Ladislav Babuščak.
Podľa jeho slov majú dostať zamestnanci výpovede od 29. do 30. augusta, pričom výpovedná lehota im začne plynúť prvého septembra. Prepúšťaní budú podľa dĺžky praxe v zmysle Zákonníka práce.

Čítať ďalej...

Mladí majú "svetlé zajtrajšky" už dnes

2011-07-21 INKOM

Bez práce sú najmä mladí ľudia od 20 do 29 rokov. Najviac týchto nezamestnaných je v prešovskom a košickom kraji.

BRATISLAVA. Úrady práce a sociálnych vecí evidovali ku koncu marca tohto roka najviac nezamestnaných vo veku od 20 do 29 rokov. Išlo o 111 100 osôb. Najviac nezamestnaných mladých ľudí vo veku od 20 do 29 rokov je v prešovskom a košickom kraji. Úrady práce v prešovskom kraji evidovali 24 400 nezamestnaných patriacich do tejto vekovej kategórie, v košickom kraji to bolo takmer 21 000 ľudí.

Naopak, najmenej mladých ľudí bez práce bolo ku koncu prvého štvrťroka v bratislavskom, trnavskom a trenčianskom kraji. V bratislavskom kraji išlo takmer o 5 100 nezamestnaných ľudí vo veku od 20 do 29 rokov, v trnavskom kraji bolo v tejto vekovej kategórii takmer 8 400 nezamestnaných a v trenčianskom kraji 9 600 nezamestnaných.

Každý siedmy Američan je na potravinových lístkoch. Hladom je ohrozených 25% detí

2011-07-19 Autor: Václav Trejbal, Patria Online (Zdroj: New York Times , The Economist, Food Research and Action Center)
Nezamestnanosť v Spojených štátoch opäť rastie (naposledy na 9,2%). Kongres sa s prezidentom Obamom chystá uzavrieť dohodu, ktorej výsledkom bude pravdepodobne mix vyšších daní a zníženie federálnych výdavkov. Pre viac ako 44 miliónov obyvateľov Spojených štátov, ktorí teraz závisí na potravinových lístkoch, tak budúcnosť nevyzerá príliš ružovo. Federálny program, ktorý prostredníctvom virtuálnych peňazí nahratých na čipovú kartu (papierové kupóny boli kvôli zabráneniu stigmatizácie nositeľov zrušené v roku 2008) príjemcom zabezpečuje prístup k potravinám a nealkoholickým nápojom, sa stal ďalším predmetom nezmieriteľných hádok medzi Demokratmi a Republikánmi. Demokrati ho považujú za nedotknuteľnou sociálnu poistku, zatiaľ čo odporcovia varujú pred neudržateľným rastom výdavkov na jeho fungovanie. Nejde práve o malé sumy. V roku 2008 predstavoval rozpočet programu 35 mld USD, vlani už to bolo 65 mld USD. Tomu zodpovedajú aj údaje o účasti.
Posledných dvadsať rokov pred krízou poberalo potravinou podporu v priemere 23 miliónov Američanov, po recesii sa toto číslo takmer zdvojnásobilo a pri viac ako 44 miliónoch je najvyššia od začiatku vydávania potravinových lístkov v roku 1939.

Čítať ďalej...

Žobračenky pre pätinu Slovákov

2011-07-12 admin
BRATISLAVA. Miera evidovanej nezamestnanosti v máji 2011 bola 12,84 percenta. Ako informovalo Ústredie  práce, sociálnych vecí a rodiny, medziročne sa miera evidovanej nezamestnanosti  minulý mesiac zvýšila o 0,6 %.
Počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol v  máji 342 410 osôb. Medziročne vzrástol o 13  591 osôb.
Celkovo bolo v máji bez práce 380 016 osôb, čo predstavuje medziročne nárast o 4 855 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie  dosiahla 14,25 percenta. Medziročne vzrástla o 0,29 percentuálneho bodu.
Najvyššie percento nepracujúcich má Banskobystrický kraj, konkrétne 19,02  percenta. Nasleduje Prešovský (18,31 percenta), Košický (17,94 percenta), Nitriansky  (12,16 percenta), Žilinský (11,16 percenta), Trenčiansky (9,24 percenta) a Trnavský kraj (8,17 percenta). Tradične najmenej nepracujúcich, 4,95 percenta, bolo v  Bratislavskom kraji.

Čítať ďalej...