1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Hromadné prepúšťanie - červivé ovocie protiľudového systému

2011-07-31 INKOM, Zdroj: KORZÁR a ÚPSVaR Prešov
Závod, ktorý kedysi zamestnával vyše 400 pracovníkov definitívne končí! Zamestnanci budú za mesiac na ulici! Jeden z najväčších zamestnávateľov v Prešove ohlásil hromadné prepúšťanie. Všetkých svojich zamestnancov pošle na Úrad práce drevárska spoločnosť Kronospan SK, s. r. o.

PREŠOV. Všetkých svojich pracovníkov sa chystá prepustiť prešovský Kronospan. „Spoločnosť nahlásila 27. júla hromadné prepúšťanie 94 ľudí,“ potvrdil túto informáciu riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov Sabinov Ladislav Babuščak.
Podľa jeho slov majú dostať zamestnanci výpovede od 29. do 30. augusta, pričom výpovedná lehota im začne plynúť prvého septembra. Prepúšťaní budú podľa dĺžky praxe v zmysle Zákonníka práce.
Na Slovensko vstúpila rakúska firma Kronospan, ktorej korene siahajú do roku 1897, v roku 1997. Prevzala vtedy prešovský závod Drevokombinát Šariš, ktorého základný kameň bol položený v decembri 1972.
V Kronospane kedysi robilo štyristo zamestnancov a spoločnosť sľubovala rozšírenie prešovského závodu.
Investícia do rozšírenia prevádzky závodu na výrobu plávajúcich podláh, ku ktorej napokon nedošlo, vzbudila negatívne reakcie obyvateľov, nezískala ani požadovanú štátnu pomoc. V novej prevádzke malo údajne podľa sľubov pracovať ďalších dvesto ľudí.
Takže výsledkom činnosti zahraničného vlastníka za celú dobu jeho pôsobenia na Slovensku nie je sľubované zamestnanie pre ďalších 200 občanov, ale naopak, vytvorenie dokopy za celú dobu jeho pôsobenia na Slovensku nových 400 nezamestnaných, ktorí ostanú na zodpovednosti prázdnej štátnej pokladne.
Pracujúci závodu sa k situácii nechcú vyjadrovať, sú zastrašení, majú obavy o holú existenciu a čakajú na výpovede.
Zahraniční vlastníci sa zrejme nabalili a teraz zbalia kufre a odídu. Zodpovednosť za nezamestnaných a za zhoršujúcu sa sociálnu situáciu v regióne prevezme štát, ktorý má prázdnu pokladňu, lebo zisky bonitných spoločností tečú do zahraničia. Odkaz vlády: "Občan pomôž si sám, i pánboh ti pomôže". To je systém, ktorý tu zlodeji vytvárali 22 rokov po prevrate a teraz začína prinášať svoje červivé ovocie.