1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Šport

Karol Polák, legendárny športový komentátor za éry socialistického Československa o športe. No šport. Šport sám o sebe bol kedysi za dávnych čias prostriedok na utužovanie samého seba..................

2011-07-17 admin - zdroj TASR krátené

Doping v tíme KĽDR, alebo tradičná čínska medicína ?

FRANKFURT. Až päť reprezentantiek Kórejskej ľudovodemokratickej republiky  malo na futbalových majstrovstvách sveta žien v Nemecku pozitívny dopingový  test. Informovala o tom v sobotu Medzinárodná futbalová federácia. Už v priebehu turnaja mali pozitívny nález dve hráčky, ktorým ani neumožnili štart v stretnutí proti Kolumbii. KĽDR nepostúpila do ďalšej fázy turnaja. Mená  zainteresovaných futbalistiek v najväčšom dopingovom škandále za posledných 17  rokov na veľkom turnaji, zverejní FIFA neskôr. Najprv musí oficiálne informovať národný zväz. "Je to šok. FIFA je konfrontovaná s naozaj veľmi zlým dopingovým  prípadom, ktorý bolí," reagoval prezident federácie Joseph Blatter.

Posledný veľký dopingový škandál zaznamenali na tejto úrovni na MS 1994 v USA  a bol v ňom "namočený" legendárny argentínsky majster sveta Diego Armando  Maradona. Pozitívne ho vtedy testovali na zakázané stimulanty.

Verzia vedenia tímu KĽDR znie neuveriteľne. Ôsmeho júna zasiahol údajne v  tréningovom kempe v horách deväť hráčok blesk. "Liečili ich tradičnou čínskou  medicínou. Extraktom zo žliaz jeleňa, ktorý žije na Sibíri, v Nepále, Mongolsku  a v Kórei," vysvetľoval šéf medicínskej komisie FIFA Jiří Dvořák užasnutým  novinárom. Po prvom pozitívnom teste dali Severokórejci federácii k dispozícii vzorku  "zázračného extraktu". Chemici v Kolíne a Drážďanoch v nej a rovnako aj v moči  hráčok našli rôznych 14 steroidov, z toho sú štyri na zozname zakázaných  prostriedkov. Analýza B-vzorky priniesla medzičasom rovnaký výsledok.

Na otázku, prečo nemalo pozitívny test pri cielenej kontrole celého tímu  všetkých deväť hráčok, ktoré údajne zasiahol blesk, Dvořák odpovedal: "Pre  tretí zápas už nemali dostatok prostriedku pre všetky." Podľa jeho slov  zodpovední v KĽDR, ktorej výber odcestoval z podujatia po vypadnutí v základnej  skupine, spolupracujú pri vyšetrovaní kauzy bez problémov. Na otázku o prípadnom systematickom dopingu v krajine uviedol: "Je to známy  prostriedok tradičnej medicíny v Číne, Kórei a mnohých ázijských krajinách. Ale  nie vo svete dopingu. Podľa mojich vedomostí je to prvý prípad.

"FIFA označila majstrovstvá sveta žien v Nemecku za najlepšie v histórii. Ale už bez futbalistiek KĽDR. Ako dopadne verdikt antidopingového šetrenia ?

2011-07-17 admin - zdroj TASR, krátené

Slovenské tenistky čaká vo februári v Pohári federácie silný tím  Francúzska.

KOBE. Slovenské tenistky nastúpia v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára  federácie 4.-5. februára 2012 doma proti Francúzsku. Rozhodol o tom  nedelňajší žreb v japonskom Kobe - dejisku barážového stretnutia o účasť v  druhej svetovej osmičke medzi domácim tímom z krajiny vychádzajúceho slnka a  Argentínou (4:0).

Slovenky boli pri žrebe medzi nasadenými tímami a okrem Francúzok ešte mohli  naraziť na Švajčiarky, Slovinky alebo Bielorusky. Zverenky kapitána Mateja  Liptáka po roku vypadli zo svetovej skupiny, keď v aprílovej baráži o účasť medzi elitnou osmičkou prehrali v bratislavskom NTC so Srbskom 2:3

Daniela  Hantuchová: "Za najdôležitejšie považujem hrať doma, je  jedno proti komu. V tomto prípade bude dosť záležať aj na tom, kto za Francúzsko  nastúpi. Ide však zrejme o najnepríjemnejšieho súpera z tých, ktorí prichádzali  do úvahy." Vo fedcupovej histórii pôjde vo februári o tretí vzájomný zápas medzi  Slovenskom a Francúzskom. V roku 2002 zvíťazili Slovenky vo štvrťfinále na harde  v bratislavskej Inchebe 4:1 a na jeseň na finálovom turnaji v španielskom  Maspalomase zavŕšili svoju spanilú jazdu ziskom cennej trofeje. V roku 2009 na  antuke v Limoges prehral Liptákov tím 2:3, keď o všetkom rozhodla až dramatická  záverečná štvorhra.