1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Slováci už nemajú radi mäso...

2012-10-08 Peter Nišponský
.
Čo hovorí antikomunistická propaganda:
Rok 1980 - Lepší kousek masa se dal sehnat jen díky známosti. A výběr? Taky nic moc.
Autor: pro Aha! – Jindřich Štreit, Aha! – Karel Kopáč
Rok 2012 - Vyberte si, prosím. Hlavně rychle, za pět minut zavírám a ještě musím zboží uklidit.
Autor: pro Aha! – Jindřich Štreit, Aha! – Karel Kopáč
.
Čo hovoria štatistiky:
Za posledných dvadsaťtri rokov Slováci výrazne obmedzili spotrebu mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov a posledných osem rokov si dokonca odopierajú aj pivo. Ešte v socialistickom roku 1989 sa spotreba mäsa priemerne na jedného obyvateľa v bývalom Československu pohybovala na úrovni súčasnej európskej špičky t.j. vyše 80 kilogramov. Vlani klesla na Slovensku pod 58 kilogramov! (Prepad 22 kilogramov na obyvateľa za rok). Ešte väčší pokles bol zaznamenaný v spotrebe mlieka a mliečnych výrobkov – z 230 kilogramov na čosi menej ako 150 kilogramov. (Prepad 80 kilogramov na obyvateľa za rok).
.
Súčasný stav spotreby potravín:
Chlieb, zemiaky, kapusta, cestoviny, k tomu strukoviny sa stávajú znova, ako za čias hospodárskej krízy kapitalizmu 30-tych rokov minulého storočia základom výživy Slovákov. Ide totiž nie o druh, ani skladbu potravín, ale len a len o ich cenu. Konzumujeme odpad európskeho potravinárskeho priemyslu. Vyše 60% potravín je z dovozu. Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo skolabovali. Stávame sa potravinovým smetiskom Európy.
.
Dnes však kilogramový peceň chleba stojí jedno euro, práve tak ako rovnako ťažká hlávka kapusty či vrecko zemiakov. Ani toho pre chudobného nezamestnaného, alebo podpiemerne pracujúceho zamestnaného nieje dostatok.
.
Záver:
.
Moderní postsocialistickí Slováci v modernom postsocialistickom kapitalistickom Slovensku (EuroŠvajčiarsku?) už nemajú radi mäso. Nie žeby ho na pultoch supermarketov nebolo dostatok. Jednoducho "stratili chuť" na mäso, mlieko, zeleninu, ovocie.........
Kedy stratia chuť podporovať tento zhnitý vykorisťovateľský politický systém?
.