1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Lekár zarába menej ako úradník zdravotnej poisťovne

2011-07-19 admin - zdroje: Pravda, Ministerstvo zdravotníctva, VšZP a súkromné zdrav. poisťovne.

Radoví zamestnanci Všeobecnej zdravotnej poisťovne zarábajú viac ako lekári v  nemocniciach. V niektorých prípadoch je ich plat vyšší aj o 70 eur. Rozdiel  medzi mzdami vedúcich pracovníkov poisťovne a zdravotníckych zariadení je ešte  väčší. Kým ľudia v manažmente zdravotnej poisťovne dostávajú priemerne 2 266 eur, v  menších nemocniciach je to 1 150 eur. Riaditeľka jednej z najväčších nemocníc na  Slovensku dokonca zarobí o 60 eur menej ako vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Plat radového zamestnanca Všeobecnej poisťovne je 981,5 eura, lekár bez služieb nočnej pohotovosti v bojnickej nemocnici v  správe vyššieho územného celku zarobí niečo viac ako 910 eur. "Priemerný mesačný  príjem lekára bez pohotovosti je 912,43 eura vrátane platieb za pohotovosť je to  1 245,47 eura. Všetky údaje sú však v hrubom mesačne," uviedol námestník riaditeľa bojnickej nemocnice. Platovo sa tak zamestnanec  poisťovne približuje len zdravotnej sestre v univerzitnej nemocnici, ktorá  pracuje porovnateľne viac a navyše v trojzmennej prevádzke za približne 941 eur  mesačne.

Vedúci zamestnanci poisťovne sú na tom s platom ešte lepšie. Kým člen  manažmentu poisťovne zarobí 2 266 eur, napríklad námestník riaditeľa vo  Fakultnej nemocnici Trnava dostáva mesačne od 1 000 do 1 500 eur. Menej ako  vedenie Všeobecnej zdravotnej má dokonca aj riaditeľka jednej z najväčších  slovenských nemocníc, Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, ktorej  mesačná mzda je 2 200 eur. O niečo viac zarobí riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava - 3 000 eur.

Poisťovňa je k svojim zamestnancom štedrá nielen pri  platoch, ale aj pri odmenách. V júni vyplatila svojim pracovníkom prémie v celkovej výške 491-tisíc  eur. Štátne nemocnice, naopak, odmeny nedávali, nemali na ne.

Najväčšia poisťovňa minulý rok na svoj chod minula mesačne 6,7 milióna  eur, súkromná Dôvera 2,4 milióna eur. Koľko na prevádzku utratila najmenšia  Union zdravotná poisťovňa, nie je známe, poisťovňa to totiž odmietla zverejniť. Rovnako ani Dôvera nechcela odpovedať na otázky týkajúce sa platov jej vedenia či zamestnancov.  ."Informácie, ktoré sa netýkajú činnosti zdravotnej poisťovne, neposkytujeme,"  povedala hovorkyňa súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera. Nedostala sa nám ani po troch pokusoch priama odpoveď ani od Všeobecnej  zdravotnej poisťovne na otázku, koľko v súčasnosti mesačne zarába jej  generálny riaditeľ Marian Faktor.

Na otázku, či je v poriadku, ak súkromné poisťovne odmietajú zverejniť, ako  nakladajú s prostriedkami z verejného zdravotného poistenia, ministerstvo  zdravotníctva uviedlo, že na to majú právo. "Podľa paragrafu 6a zákona o zdravotných poisťovniach majú zdravotné poisťovne k  dispozícii financie, s ktorými môžu ľubovoľne bez povinnosti zverejnenia  nakladať," odkázala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.

Príjmy  a výdavky najväčších nemocníc
Nemocnica mesačné príjmy zo zdrav. poisťovní mesačné výdavky
Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta B.Bystrica 3,6 milióna eur 4,3 milióna eur
Fakultná nemocnica Trnava 1,9 milióna eur 2,1 milióna eur
Fakultná nemocnica Trenčín 2,4 milióna eur 2,6 milióna eur
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava 2,2 milióna eur 2,5 milióna eur
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov 4,5 milióna eur 4,8 milióna eur
Univerzitná nemocnica Bratislava 10,7 milióna eur 11,5 milióna eur
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice 5,5 milióna eur 6,7 milióna eur
Pozn: Údaje sú za rok 2010. Zdroj: Správa ministerstva  zdravotníctva

Poznámka : Z predchádzajúcich informácií by sa mohlo zdať, že vinu na biede slovenského zdravotníctva nesú úradníci zdravotných poisťovní. To však nie. Len berú profit z toho, že škrtia všetkými možnými spôsobmi výdavky štátu na zdravotnú starostlivosť pre občanov - zdravotných poistencov, že škrtia prostriedky pre nemocnice, lekárov, zdravotné sestry a pomocný personál. Vážne postihnutými, často až na úrovni ohrozenia života a zdravia sú však pacienti - občania. Dostáva sa nám stále menej a horšej zdravotnej starostlivosti. Systém kolabuje. Víťazom bude kapitál a zmena systému zdravotnej starostlivosti len v prospech bohatých. Ale práve o to predsa pravicovej vláde, dosadenému ministrovi, finančným skupinám a im poplatným úradníkom ide.