1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Až 10 tisíc ľudí dnes v SR čaká na operáciu

2011-08-16 pravda.sk (krátené) Komentár, heslá a foto: INKOM
Na operáciu dnes na Slovensku čaká vyše desaťtisíc pacientov, značná časť z nich až deväť mesiacov. Skrátiť čakanie by mohol nový zákon, ktorý umožňuje zdravotným  poisťovniam ponechať si zisk, ak na čakacích zoznamoch nemajú žiadneho pacienta.  Zoznamy sa však týkajú iba šiestich okruhov ochorení a 19 konkrétnych výkonov z celkového množstva približne sedemtisíc.

Dôvodom dlhého čakania na operácie sú podľa zdravotných poisťovní obmedzené kapacity nemocníc. Tie, naopak, tvrdia, že dĺžku regulujú zdravotné poisťovne.
"Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni máme limit, tam si teda sami náročnejšie  operácie regulujeme a niekedy pacienta neobjednáme. Ten, samozrejme, nie je  nahnevaný na poisťovňu, ale na nás,"  hovorí Ottinger. Ako dodal, v prípade súkromných poisťovní mesačné limity síce  neexistujú, náročnejšie operácie však musí odsúhlasiť revízny lekár poisťovne.  "Na schválenie sa čaká približne tri mesiace."
Čakacie listiny zdravotné poisťovne vytvárajú len na plánované zákroky. "Teda  také, ktoré po rozhodnutí lekára znesú odklad. V prípade, že sa pacientov stav  zhorší a potrebuje akútnu starostlivosť, sa nečaká a je hospitalizovaný  bezodkladne," vysvetlila PR špecialistka poisťovne Dôvera Monika Laciková.
Najviac poistencov všetkých troch poisťovní na trhu čaká na operácie  pohybového ústrojenstva, kardiovaskulárneho systému či očí. V prípade štátnej  poisťovne je to dokopy takmer 7-tisíc pacientov. Priemerný čas čakania na  plánované zákroky je podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotne poisťovne Petry  Balážovej tri až šesť mesiacov, v niektorých prípadoch si však pacienti počkajú aj dlhšie. "Najviac je čakateľov a zároveň aj najdlhšie sa čaká na výmenu bedrového kĺbu. V niektorých  zdravotníckych zariadeniach môže byť čakacia doba na túto operáciu deväť mesiacov," povedala.
V prípade poistencov Dôvery sú podľa Lacikovej okrem totálnej endoprotézy bedrového kĺbu a kolena typické diagnózy,  na ktoré sa najviac čaká, aj operácie očí, kŕčových žíl a ciev na končatinách.
Najmenšia Union zdravotná poisťovňa momentálne eviduje 85 pacientov, ktorí čakajú na operačný zákrok. "Najviac poistencov na čakacích listinách evidujeme  pri diagnóze ateroskleróza končatinových artérií, iné formy hrudníkovej angíny,  sivý zákal rohovky a aterosklerotické srdcovo-cievne choroby," povedala  hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová. Ako dodala, najdlhšie poistenci Unionu čakajú na implantáciu bedrového zhybu s priemernou čakacou lehotou 58 dní, na  implantácie kolenného zhybu si počkajú priemerne až 74 dní. Operáciu chrbtice  vykonajú približne za 47 dní. Najkratšie pacienti čakajú v prípade plánovaných  operácií porúch a zlyhania srdca, priemerne 11 dní.
Ak pacient nie je spokojný s čakacou lehotou, zdravotná poisťovňa mu môže  odporučiť iné zdravotnícke zariadenie s kratším časom čakania na rovnaký výkon.  Väčšina ľudí však túto možnosť nevyužíva a na zákrok si radšej počká. Príkladom  je aj mladá Revúčanka Ivana Lormannová. "Na operáciu ramena som čakala približne  mesiac. Je to podľa mňa dosť dlho, dôvodom zrejme bolo to, že ma operovali v štátnej nemocnici, v súkromných sa totiž čaká kratšie," povedala.
Dlhé čakanie na plánované operácie trápia pacientov už roky. Aby sa situácia  nezhoršovala a poisťovne čakacie zoznamy nerozširovali, parlament v júli  prijal novelu, podľa ktorej si môžu zdravotné poisťovne ponechávať zisk, iba ak  nijaký ich poistenec nečaká na operáciu pri šiestich stanovených skupinách  ochorení. V súčasnosti by si podľa tejto podmienky ako jediná poisťovňa mohla  nechať zisk súkromná Union. Tá totiž momentálne neeviduje na čakacích listinách  s diagnózami uvedenými v novele zákona žiadnych poistencov. Zisk Unionu za prvý  polrok roka 2011 predstavuje 3 milióny eur.
Dôvera a rovnako aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa by si zisk ponechať nemohli. Pri vyhláškou určených diagnózach totiž Dôvera eviduje celkovo  2 560 čakateľov, štátna Všeobecná zdravotná až 8 230.
KTO ŠPOĆÍTA OBETE NA ŽIVOTOCH U TÝCH OBČANOV, KTORÍ SA V DÔSLEDKU SNAHY O ZISKY V ZDRAVOTNOM SYSTÉME OPERÁCIE NEDOŽIJÚ ?
KTO NESIE ZODPOVEDNOSŤ ZA TRVALÉ ZDRAVOTNÉ NÁSLEDKY U TÝCH OBČANOV, KTORÍ PRICHÁDZAJÚ O ZDRAVIE V DÔSLEDKU HONBY ZA ZISKOM ?