1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Múka a mandarínky

2011-10-02 Oľga Fábryová
Je streda večer, pozerám správy v televízii. Už som zvyknutá na to, že sú to skôr kriminoviny premiešané bulvárom, ale čo som videla teraz, to ma teda šokovalo.
.
V Prešove dôchodcom a sociálne odkázaným rozdávali múku a cestoviny. Redaktor sa pritom vôbec nerozpakoval týchto ľudí prirovnať k hladujúcim v Afrike. Išlo prevažne o dôchodcov „v európskej krajine“. O ich situácii terajšia vláda „taktne mlčí“ a ani len náhodou nehovorí pravdu. Teda o situácii väčšiny ľudí, ktorí v nej žijú, alebo by som skôr mohla povedať, že živoria.
Šot o rozdávaní múky a cestovín nasledoval po vstupe pani premiérky, ktorá s rozžiarenou tvárou hovorila o dohode-nedohode vo veci, o ktorej sa koalícia zbytočne háda už celé týždne. Vôbec ich pritom nezaujíma, že sú nespokojní odborári, protestujú lekári, učitelia a dokonca aj drobní podnikatelia, ktorým práve ona pred voľbami nasľubovala hory doly. Nuž hej, ju chudoba netrápi, veď „sýty hladnému neverí“.
.
Už aj zo šotu bolo jasné, že väčšine čakajúcich sa „sociálnej pomoci“ ani nedostalo. Vzišla z toho iba nespokojnosť, zlosť, hádky a spory. Sused zanevrel na suseda, človek na človeka. Ďakujeme pekne za takú „pomoc“!?
.
Napadlo ma pritom, čo ľudia, ktorým sa „pomoci“ dostalo, vlastne urobia s tým množstvom múky a cestovín? Chlieb a koláče si z nich asi sotva napečú, lebo ak sú na tom materiálne tak zle, že sú odkázaní na sociálnu pomoc, zrejme nemajú prostriedky na zvýšenú úhradu elektriny, či plynu a ani na ostatné suroviny. A to už nehovorím o tom, že po dlhšom čase, ak múku nespotrebujú, zamoria ju mole a nebude k ničomu. Tak im snáď už zostane len to kšeftovanie...
Popravde tým ľuďom niet čo závidieť. Uvažujem len nad zmyslom a formou takejto „sociálnej pomoci“.
.
Čo k tomu dodať?
.
Absurdným vrcholom celého uvedeného príspevku moderátora bolo prirovnanie stoviek čakajúcich v rade na „sociálnu pomoc“, k dlhým radám ľudí stojacich na mandarínky za socializmu.
.
To je teda prirovnanie – múka a mandarínky!?