1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Búrajme osady a vyhladzujme getá!

.
Koľkí z Vás sa pri sledovaní televíznych novín zaradovali, keď ste videli ako buldozéry zrovnali so zemou rómske príbytky pri teplárňach v Košiciach. Povedali ste si, konečne niekto začal aj aktívne konať a s iskierkami v očiach ste cítili zadosťučinenie. Toto je tá správna politika, ktorá spraví s Cigánmi poriadok! Ja sa však pýtam, čo zbúranie tejto osady vyrieši?
.
Za zbúranie osady hovorí napr. fakt, že jej obyvatelia ohrozovali teplárenské potrubie. Priznajme, že tento aspekt mohol byť rozhodujúci pri zbúraní osady, lebo šlo o ohrozenie dodávok tepla. Samozrejme osady si nemôžu vybudovať kde chcú a ohrozovať pritom väčšinu ľudí v okolí. Ja sa však pýtam, prečo sa tieto osady búrajú, keď v noci klesajú teploty pod bod mrazu. Samozrejme odpoveď viem aj sám, lebo v zime nemajú čas postaviť si na tom mieste nové príbytky a potrebujú sa rýchlo niekde zohriať, mať strechu nad hlavou, tak odchádzajú k svojim príbuzným do iných miest. Mesto Košice to spravilo už niekoľko krát a práve v zimnom období, pre Košice je to síce efektívne, zbavia sa osady, zbavia sa ľudí a tým pádom aj problému.
.
Nesmieme však zabúdať, že v tých príbytkoch žili ľudské bytosti, ženy, deti, starci...Je to naozaj kruté a hlavne pre tie deti, ktoré mali tú smolu, že sa narodili tam kde sa narodili. Čo sa však vyriešilo? Títo ľudia sa presunú inde a problém pokračuje niekde úplne inde, ale to už asi pána Rašiho a vedenie mesta nezaujíma. Košičania ho potľapkajú po pleci, získa politické body a niekde iní ľudia ho zase budú preklínať, že im spôsobil nové problémy, ale to už nie je jeho starosť, to už nie sú jeho voliči. Problém vyriešil, osada je minulosťou, no v skutočnosti sa ten problém iba presunul o kus ďalej a stále viacej bude pripomínať snehovú guľu, na ktorú sa časom nalepí stále viacej a viacej snehu, až je taká veľká, že prevalcuje všetko.
.
Otázka stojí aj ináč. Prečo boli Rómovia nútení žiť v takýchto otrasných podmienkach a práve tu na okraji? Je normálne, keď v 21.storočí žijú ľudia v takýchto otrasných podmienkach? Môžu si zato sami, sú neprispôsobiví, majú takú mentalitu a robia len bodrel. Dobre im tak! Takéto a podobné názory sú hlavnými zbraňami v rukách tzv. bojovníkov za vyriešenie rómskeho problému. Títo pseudobojovníci však nikdy neponúkali riešenia, ich riešenia boli vždy len začiatkom nových problémov a nikdy nič vyriešiť ani nechceli, lebo keď je problém, tak je popularita, nebude problém, nebude ich popularita a to títo bojovníci nemôžu dopustiť. Čím by bol Kotleba bez Rómov...asi iba obyčajným pánom učiteľom informatiky, po ktorom ani pes neštekne, iba ak jeho. Bez Rómov by tu nebol fenomén Kotleba, / samozrejme našiel by sa zdarne iný, čo by ho bohato zastúpil / takže im môže vďačiť za všetko a raz to hádam ocení aj vo svojich pamätiach a poďakuje Rómom, že ho preslávili po celom Slovensku. Celý článok TU
.