1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Včera a dnes

2013-09-14 Miloslav Grega
.
Keď po uchopení moci pravicou po roku 1989 jej nevyšli sľuby občanom, že o 2 roky u nás životná úroveň dosiahne úroveň Švajčiarska, musela si byť vedomá, že jej úroveň vládnutia občania budú porovnávať s predchádzajúcim obdobím nimi opovrhovanou tzv. totalitou.
Aby znevážili zásluhy komunistov pri budovaní a rozvoji republiky, začali hlásať, že nie komunisti sa zaslúžili o tento rozvoj, ale radoví občania, ktorí budovali republiku a tento názor si podstatná časť obyvateľstva osvojila.
V podstate s týmto názorom sa dá súhlasiť, ale tu sa vnucuje nasledujúca otázka: Myslí si snaď niekto, že radovo X robotníkov sa stretlo niekde na nejakom mieste a rozhodlo sa, že postaví vo svojom okolí nejakú fabriku, následne došli s krompáčmi a lopatami a začali ju budovať??!
Každý rozumný občan pochopí, že je to totálna hlúposť!
.
Niekto „hore“ musel rozhodnúť, že tam a tam sa postaví taká a taká fabrika. Ten niekto musel dať túto továreň vyprojektovať a projektantom zaplatiť. Následne musel zabezpečiť dostatok stavebných strojov a odborníkov, ktorí ju postavili a samozrejme im zato zaplatiť. V priebehu výstavby už musel zvážiť koľko a akých odborníkov v tejto fabrike bude pracovať a pred jej dokončením ich na túto prácu vyškoliť. Naviac, museli počítať s tým, že títo pracovníci budú musieť niekde bývať, budú niekam chodiť nakupovať a budú potrebovať sa niekde aj kultúrne a spoločensky vyžiť. Taktiež muselo sa počítať, že títo pracovníci budú mať rodiny a potomkov a tí sa musia niekde vzdelávať. Preto bolo nutné pre nich postaviť nielen slušné byty, obchody, zdravotné strediská, kultúrne ustanovizne, rekreačné zariadenia, kde si pracujúci mohli načerpať nových síl, ale aj pre ich potomkov jasle, škôlky a školy. Toto všetko sa muselo nielen naprojektovať, postaviť ale aj zaplatiť. Samozrejme, že tieto továrne sa nestavali iba vo veľkomestách, ale rovnomerne po celom území republiky, aby občania nemuseli za prácou dochádzať a aby sa rovnomerne rozvíjala celá republika.
Z toho plynie posledná otázka: Kto bol vtedy „hore“, kto o tom všetkom rozhodoval?
Samozrejme, že komunisti. A teda mali zásluhy na rozvoji tejto republiky počas ich vládnutia alebo nie??!!
.
Dnes je tiež niekto „hore“. Prečo dnes tí „hore“ nerozhodnú, aby sa už konečne prestala republika ruinovať a rozkrádať, ale aby sa znovu začalo stávať pre nás a pre našich potomkov?
.
Je tiež pravda, že to čo bolo postavené v priebehu socializmu neplatili komunisti „z vlastného vrecka“, ale bolo to financované zo štátnej pokladnice a teda z našich dani. Lenže práve preto je to žalostnejšie, že hoci to všetko bolo vybudované z našich daní a teda bolo to všetko majetkom celého národa, zrazu niekto „hore“ rozhodol a bez súhlasu národa ho o tento majetok pripravil!!!! Čo sa stalo s tými prosperujúcimi fabrikami a družstvami to ma občan možnosť dnes vidieť na vlastné oči.
.
Aj dnes sa platia dane a dokonca odvodová povinnosť občanov je podstatne vyššia ako za socializmu. Kde sa však tratia tieto peniaze??!!
Samozrejme, že aj dnes sa občas postaví nejaká fabrika, ale pre zahraničných majiteľov. Pozemky sa vykúpia a budovy sa postavia z našich daní, ale celý zisk z nich putuje do zahraničia, pretože tí dostanú daňové prázdniny a dokonca aj finančné stimuly na rozbehnutie výroby. Teda to, čo naši občania odvedú do štátnej pokladnice sa v dnešnej dobe neinvestuje v prospech nich, ale v prospech cudzích podnikateľov a naši občania cestou stimulov poskytovaných našimi, ktorí sú „hore“ si často platia aj vlastnú mzdu aby mohli zadarmo pracovať v prospech zahraničných podnikateľov. Ak sa poskytované stimuly minú a daňové prázdniny skončia, denne sme svedkami toho, že títo zahraniční podnikatelia sa vyhrážajú, že výrobu presunú do inej krajiny, len aby prinútili tých „hore“ aby im predlžili daňové prázdniny a poskytli ďalšie finančné stimuly.
.
Takže občan si má možnosť porovnať starostlivosť o neho počas vlády dnes tak opovrhovaných komunistov a dnešných tzv. demokratov!!!
.