1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Už je to tu: Hitlera porazili USA

2016-05-9 Pavol Suško, podpredseda KSS
.
xxxxxV amerických novinách The Washington Post vyšiel v predvečer Dňa víťazstva článok kde je uvedené, že Američania považujú víťazstvo v 2. svetovej vojne za svoj triumf. Pritom úlohu Červenej armády hodnotia ako „viac menej pomocnú“. Takýto postreh privádza Alexander Grišin, redaktor Komsomolskej pravdy.
yyyyySamozrejme uvedené konštatovanie zodpovedá znalostiam občanov USA o 2.svetovej vojne. Väčšina z nich ani nevie, že spoločný výsadok spojencov v Normandii na začiatku predstavoval len niekoľko divízii. Kým zároveň v rovnakej dobe sa Červenú armádu snažilo zadržať niekoľko skupín armád.
yyyyyGrišin zároveň pripomína, že Američanom sa nedostáva ani informácii, že pri najmenšom protiútoku hitlerovcov britský premiér i americký prezident volali do Kremľa a prosili o pomoc.
yyyyyPropaganda v USA už desaťročia funguje tak, že sa ignoruje fakt, že nad Berlínom zaviala sovietska zástava a nie americká. Totiž inak by vznikali otázky, „...a prečo?“. Muselo by sa podrobne hovoriť o histórii vojny, o bojoch, porážkach, stratách i víťazstvách. A tu to pre USA „vyzerá celkom blede“, konštatuje autor.
yyyyyNiet sa prečo diviť, že taký stav poznania histórie Európy je v USA. Od podobných názorov už nemajú ďaleko ani niektorí historici i politici v Európe, Slovensko nevynímajúc. A po nich i radoví občania, hoci aj vo vyššom veku.
.