Trestné stíhanie proti organizátorom prevratu a vrahom Ceausescu

Trestné stíhanie proti organizátorom prevratu a vrahom Ceausescu

Podľa rumunského vydania „HotNews.ro“ z 21.decembra 2018, boli bývalí vysoko postavení funkcionári Rumunska obvinení vo veci zločinov proti ľudskosti v dobe prevratu v roku 1989 v krajine. Obvinenia boli podané proti bývalému prezidentovi Rumunska Ionovi Iliescu, Gelu Voican Voiculescu, Iosif Rus a Emil „Cico“ Dumitrescu. Podľa iných zdrojov je tam aj expremiér Peter Roman.

Podľa vydania „Hot News“, obvinenia sa týkajú ich úlohy v zmene politickej moci prostredníctvom sily, ale taktiež zneužitia dezinformácii, klamstiev, diverzie, šírenia strachu a teroru medzi ľuďmi. Využité boli také metódy ako zvezenie mŕtvych tiel na jedno miesto a ich využitie ako dôkazu „zločinov komunistického režimu“, provokatéri medzi demonštrantmi, objavenie sa zbraní. To všetko viedlo k násiliu a zabíjaniu, v dôsledku čoho zomrelo 862 osôb a 1250 bolo zranených. Ďalšie stovky ľudí bolo uväznených a mnohí boli inak poškodení.

Manželov Ceausescu vtedy postrieľali fakticky bez súdu, lebo takzvaný „vojenský tribunál“ v rumunskom Targovišti vtedy zasadal len dve hodiny. Tí, ktorí ho zorganizovali pravdepodobne tušili že konajú protizákonne, pretože kameraman ktorý to snímal dostal pokyn robiť zábery len na osoby Ceausescu.

Aj „advokáti“, ktorí boli určení manželom Ceausescu, viac konali ako prokurátori, ako obhajcovia. A aj keď v rozsudku bol stanovený termín 10 dní do uskutočnenia trestu, hneď po jeho vyhlásení ich odviedli na popravu. Dokonca jeden z vojakov vykonávateľov neskôr priznal, že súdny proces prebiehal s narušeniami zákonnosti a bol zinscenovaný od začiatku do konca.

Niektorí experti na základe videonahrávky a posmrtných fotografií popravených neskôr tvrdili, že manželia Ceausescu mohli byť zabití ešte pred začiatkom súdu. Je to len nepotvrdená verzia. Niektorí účastníci a svedkovia popravy hovorili, že pred smrťou Nikolae Ceausescu, ktorý od svojich 15 rokov prešiel väzeniami, mučeniami a tábormi za svoje komunistické presvedčenie, spieval Internacionálu.

Niekoľko rokov po antikomunistickom prevrate v Rumunsku musel jeden z jeho lídrov, vtedajší premiér Peter Roman odísť z funkcie na základe toho, že novou „demokratickou“ mocou boli brutálne potlačené protesty baníkov, pričom boli aj obete. Onedlho podobný osud postihol aj prezidenta Iliescu.

Podľa údajov sociologického prieskumu, ktorý sa uskutočnil v Rumunsku pred niekoľkými rokmi, ak by sa Nikolae Ceausescu v terajšej dobe zúčastnil v prezidentských voľbách, volilo by ho 41 % občanov. Na otázku o hodnotení jeho činnosti 49 % odpovedalo že bol dobrým vodcom, 15 % že bol zlým a 30 % – ani dobrým, ani zlým.

Druhý prieskum ukázal, že viac ako 50% občanov Rumunska ľutuje smrť Nicolae Ceausescu, 84 % respondentov odsúdilo popravu lídra krajiny bez spravodlivého súdneho vyšetrovania a procesu. Viac ako 50 % opýtaných sa vyjadrilo, že nesúhlasia s rozhodnutím tribunálu, ktorý manželov Ceausescu poslal na smrť.

Dnes, 30 rokov po odstránení komunistov a vládnutí vrahov ich lídrov je Rumunsko jednou z najchudobnejších a najviac korumpovaných krajín v Európe s dlhom 80 až 100 miliárd eur. Bol tu zaznamenaný najväčší odchod obyvateľstva vo svete: v roku 1991 bolo 24 miliónov, dnes ich je 19 miliónov a krajina je úplne závislá od emisárov z Bruselu.

Podľa zahraničných zdrojov: Pavol Suško

By |2019-01-21T06:58:18+00:00január 15, 2019|Články|Komentáre vypnuté na Trestné stíhanie proti organizátorom prevratu a vrahom Ceausescu