1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Natália, voľte komunistov alebo Zámery ktoré už boli zrealizované

2016-02-27 Pavol Suško, podpredseda KSS
.
xxxxxV množstve predvolebných propagačných materiálov som našiel aj jeden sympatický. Natália „od zelených“ formou rozprávania o svojom sne podáva svoju predstavu o krajine a spoločnosti, za ktorú usiluje aj kandidatúrou v nadchádzajúcich voľbách.
yyyyyUvádza, ako vidí vo sne svoju krajinu – Slovensko, odkiaľ sa nevyváža drevo, ale vyrábajú sa z neho hotové produkty. V tejto výrobe nachádzajú prácu ľudia z regiónov. Vidí štát, ktorý dokáže poskytnúť mladej rodine bezúročnú pôžičku a pri narodení detí dokáže z tej pôžičky časť dlhu odpustiť. Sníva o krajine, kde sa v nedeľu nepracuje a obchody sú zatvorené, sníva o krajine bez billboardov a bez reklám v rádiu a v televízii. Sníva o krajine, kde sa predáva viac slovenských potravín, kde sú produkty čerstvé z domácich fariem a chovov. Kde zdravé a kvalitné stravovanie nie je problém kombinovať s dostatkom športovisk na športovanie, parkov a chránenej prírody na voľnočasové aktivity. Kde nie je hluk a smog, ktorý znehodnocuje životné prostredie.
yyyyyJe zrejme, že také a podobné „sny“ sú vlastne predstavou Natálie a jej strany, ktorú ponúka ako kandidátka na poslankyňu do NR SR.
yyyyyNatália, ak toto čo píšete formou listu občanom myslíte úprimne, voľte komunistov. Vám to možno Vaši rodičia ani starí rodičia nepovedali, ale všetko toto, čo je vaším „snom“ tu už bolo. Bolo tu za vlády „komunistov“, ako sa dnes hovorí obdobiu socializmu. Teda obdobiu po roku 1948 do roku 1989. To znamená Vaše terajšie „zámery“ už boli dávno zrealizované a následne po roku 1989 aj „deštruované“. Rozložené, alebo zničené.
yyyyy„Za komunistov“ sa drevo spracovávalo v regiónoch kde sa ťažilo, alebo v ich blízkosti. Preto sa plne naložené auta drevom neprevážali z jedného kúta Slovenska do druhého, ako dnes a tým neprodukovali toľko smogu ako v súčasnosti. Ak sa niečo aj prevážalo, tak väčšinou po železnici, ktorá je k životnému prostrediu šetrnejšia.
yyyyyDo regiónov sa po roku 1948 „sťahovala práca“ všeobecne, aby ľudia za ňou nemuseli cestovať do zahraničia, ani do iných kútov Slovenska. Vtedy sa spriemyselnili aj také „za kapitalizmu“ chudobné regióny ako Orava, Kysuce či Spiš. Vtedy sa postavili podniky aj v takých kútoch Slovenska ako Medzilaborce, Svidník, Stropkov, Bardejov, Gelnica, Rimavská Sobota, ale aj V Trstenej, Kysuckom Novom Meste, Valaskej Belej, Starej Ľubovni a v mnohých iných mestečkách a obciach Slovenska. Vtedy sa tieto regióny, mesta a obce rozvinuli.
yyyyyDružstva poskytli prácu státisícom ľudí a poľnohospodárska produkcia bola zdrojom zdravých potravinových produktov, ktoré sa nemuseli prevážať ani na spracovanie, ani na predaj stovky a tisícky kilometrov. Mliekareň bola takmer v každom okresnom meste, vajíčka sa čerstvé vozili do blízkych predajní. Podobne to bolo aj s ovocím a zeleninou.
yyyyyMladomanželské pôžičky mali zanedbateľný úrok a skutočne sa z nich odpisovali konkrétne sumy pri každom narodení dieťaťa. Obchody v nedeľu nemuseli predávať, pretože ľudia mali iný štýl života a nepotrebovali obchodné reťazce a obchodno zábavné centra, aby nejak „trávili“ voľný čas. Áno, ľudia chodili do prírody, chodili na záhradky, chodili na športové a kultúrne podujatia, kde nachádzali zábavu, uvoľnenie, kde sa formovali ich rodinné i priateľské vzťahy.
yyyyyŠportoviska sa budovali nielen v mestách ale aj v obciach, ihriska snáď nechýbali na žiadnej dedine. Športovať mohli všetky detí, nielen tie, ktorých rodičia „na to majú“.
yyyyyPravdou je, že neboli vtedy ešte elektromobily, avšak štát uprednostňoval rozvoj hromadnej dopravy pred individuálnym automobilizmom. Dediny boli spojené s mestami častými autobusovými a vlakovými spojmi a nebol problém dostať sa do mesta a späť niekoľkokrát premávajúcim dopravným prostriedkom. Šetrilo to výrazne životné prostredie.
yyyyyNatália, ak ste Vaše listy k občanom mysleli úprimne, voľte komunistov. A vyzvite k tomu aj ostatných. Komunisti vedia, ako taký stav, ktorý ste „videli vo svojom sne“, dosiahnuť. Už to raz dosiahli. A ak im v tomto pomôžete aj Vy s ďalšími mladými ľuďmi, pôjde to rýchlejšie a lepšie.
.