1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ostaneme hlúpučkými obeťami klamu a sebaklamu?

2016-03-03 Pavol Suško, podpredseda KSS
Ľudia vždy boli a budú hlúpučkými obeťami klamu a sebaklamu v politike, kým sa nenaučia za rozličnými frázami, vyhláseniami a sľubmi hľadať záujmy tých alebo oných tried.
.
xxxxxTieto slová bolí napísané ešte začiatkom 20.storočia. Avšak práve teraz je vhodná doba, pripomenúť si ich opäť. V období, keď „vrcholí“ predvolebný zápas, ktorý možno tiež nazvať „divadlom o demokracii“. V čase, kedy sľuby, prísľuby, „úprimné vyjadrenia“, „objavovanie objaveného“ zo strany lídrov kandidujúcich politických strán „vrcholí“. Nehanbia sa, ani sa „neštítia“ ničoho, čo by im mohlo priniesť hlasy voličov vo voľbách. Spoliehajú na to, že občania-voliči naozaj nerozmýšľajú o tom, čo sa skrýva za ich „frázami, vyhláseniami a sľubmi“. Čo sa skrýva a KTO sa skrýva za politickými stranami, ktoré opäť vznikli či „regenerovali“ /vďaka vysokým finančným injekciám/ a teraz, „pretvarujúc“ sa za poctivé, úprimne a pro-ľudové strany „producírujú sa“ v predvolebnom divadle.
yyyyyPotvrdenia uvedeného tvrdenia by bolo možné priniesť každý deň. S blížiacimi sa voľbami aj niekoľkokrát za deň.
yyyyyJeden príklad z nedele 28.februára z predvolebnej diskusie na STV-1. Lídri pravicových strán pri debatách o nezamestnanosti videli východisko hlavne v podpore podnikania a odstránení „prekážok“ v podnikaní. Podľa ich mienky je tu mnoho finančných i administratívnych prekážok na to, aby sa malým podnikateľom a živnostníkom vyplatilo podnikať.
yyyyyAk ozaj veria tomu čo hovoria, nech si zájdu napríklad do Vyšných Ružbách. Najmenej 2 alebo 3 reštaurácie či kaviarne sú tu zatvorené. Najmenej 3 alebo 5 penziónov a ubytovní už na prvý pohľad vyzerajú ako „skrachované“. Som si istý, že ak by tu uložili podnikateľom už od zajtra len 2 percentnú daň a len 0,5 percentné odvody, so svojim podnikaním nepohnú.
Prečo?
Pretože kúpele sú prázdne. Takmer žiadni klienti, zákazníci, teda „kúpeľní hostia“, ktorí by „zašli“ na kávu či iné občerstvenie..
Prečo?
Pretože ani štát a ani jeho zdravotníctvo nemá peniaze, aby posielalo pacientov na liečenia či liečebné profylaktické pobyty.
Prečo?...
Pretože štát si sám nezarába peniaze, len je odkázaný na dane a odvody. /Aj tie niekedy „rozhadzuje“ na neodôvodnené výdavky a toleruje ich zneužívanie/.
Čo teda znamenajú tvrdenia pravicových lídrov?
Buď nepoznajú skutočnú situáciu na Slovensku, ani skutočné príčiny problémov, alebo svojimi „tvrdeniami“ komusi „nahrávajú.
yyyyyV tej istej diskusii pán Figeľ okrem iného zavádzal divákov tvrdením, že pre tie isté problémy podnikateľov /vysoké dane, odvody, administratívne prekážky/ je na našich pultoch len 40 percent slovenských potravín a ostatné sú dovezené zo zahraničia. On „nevie“, alebo „dočista zabudol“ ako pravicoví politici, vrátane tých z KDH likvidovali poľnohospodárstvo na Slovensku tým, že mu odoberali alebo znižovali dotácie. Zdôvodňovali to tvrdením, že na Západe nie je poľnohospodárstvo dotované.
Pretože opak bol pravdou a Západ si od polovice päťdesiatych rokov dotoval svojich poľnohospodárov, naše poľnohospodárstvo po zásahu do dotácii po roku 1989 upadalo, až na úroveň súčasného stavu. Preto na pultoch nie sú slovenské, ale zahraničné potraviny. Prečo klamali vtedy /po roku 1989/ a prečo klamú aj teraz? Ak vylúčime „hlúposť“, tak ostávajú len „záujmy tých alebo oných tried“.
yyyyyPodobných príkladov z „predvolebnej show“ by mohol každý uviesť v mnohých obmenách.
yyyyyDokedy sa ešte necháme na Slovensku ako jeho občania klamať? Dokedy sa budeme klamať sami len preto, že si „nechceme priznať“, alebo že si „odopierame“ pravdu? Ide nám o naše záujmy, alebo o záujmy niekoho iného?
.