1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pozvánka do Kališťa. Taký bol fašizmus

2011-08-07 Viera Klimentová
Pamätný dom č. 40“ V tomto dome bývala rodina Júliusa Mistríka, zakladateľa KSČ na Kaliští. Fašisti ho v novembri 1944 zajali a zastrelili pod Prašivou.“
18. marca roku 1945 vtrhli fašisti do obce Kalištie. Skromné príbytky vyrabovali, obyvateľov polonahých z domov povyháňali, alebo postrieľali, ba dokonca zaživa v horiacich domoch spálil. Na mieste, kde pred  šesťdesiatimi šiestimi rokmi stálo 42 dreveníc ostalo  len rumovisko.  Z Kalištia zostali  kopy popola, dve dreveničky, malá kaplnka a cintorín. Tak sa pomstili fašisti obyvateľom za to, že aktívne pomáhali a spolupracovali s partizánmi. Krutá bilancia - 34 ľudských životov, 36 vypálených domov.
Po oslobodení obec nanovo nevybudovali. Obyvatelia boli presídlení do okolitých obcí a na sídlisko Nové Kalištie v Banskej Bystrici. Zhorené základy domov zrekonštruovali, a tam, kde sídlili partizánske štáby umiestnili pamätné tabule. Priestor obce bol 27. februára 1961 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.
Pôvodný pamätník symbolizujúci hrôzu beštiálneho vyčíňania fašistov bol premiestnený do priestorov Múzea SNP. Nový pamätník je  zložený zo 42 žulových kvádrov a má symbolizovať nielen vypálené Kalištie, ale aj ďalšie, fašistami vypálené obce na Slovensku.
Hlavným organizátorom pietnej spomienky je Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, Mesto Banská Bystrica a Múzeum SNP.
Pozývame komunistov a sympatizujúcich občanov spolu s rodinnými príslušníkmi
dňa 13. augusta 2011(sobota) na pietnu spomienku do Kalištia.
Doprava je zabezpečovaná prostredníctvom organizátorov s odchodom autobusu spred železničnej stanice v Banskej Bystrici. Organizácia dopravy: Odchod ŽS Banská Bystrica 08,00 – 08,30 - 09,00 hod. Odchod Kalištie 15,30 – 18,00 hod.
Upozornenie: na Kaliští sú obmedzené parkovacie miesta,preto odporúčame využiť dopravu autobusom.
Kytica kvetov od komunistov patrí každoročne okrem hlavného pietneho miesta aj k dvom, pre komunistov pamätným miestam. Zraz pred domom č.40 o 12,00 hod.
Pamätný dom č. 29.
„ Robotnícky dom, v ktorom bola roku 1922 založená Komunistická strana Československa na Kaliští.“