1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Turčynov: "Úplne zničíme "komunizmus""

.
......Človeka zabiť môžeš, no stranu, ani ídeu neumlčíš.................
.
xxxxx18. decemba začal ukrajinský parlament prejednávať zákon z pera bývalého prezidenta Alexandra Turčynova, ktorým má byť zatlčený posledný klinec do rakvy Ukrajinskej komunistickej strany (KSU), ale i celej ukrajinskej ľavice. Ide o ďalší krok v nastolení neoliberálnej diktatúry pinochetovského typu opierajúcu sa jednak o domáce represívne zložky organizované v rôznych vojenských a polovojenských útvaroch a za druhé o kapitálovú, politickú a prípadne i silovú podporu západných „demokracií“.
.
Novo chystaný zákon požaduje potlačenie akejkoľvek „komunistickej“, „nacistickej“ a „proti-ukrajinskej“ ideológie. Podľa jeho návrhu: „výroba a/alebo distribúcia a publikovanie komunistických symbolov, včítane suvenýrov a šírenie komunistickej ideológie bude trestané obmedzením slobody, alebo uväznením na dobu do 5 rokov s, alebo bez konfiškácie majetku. Pokiaľ by sa týchto činov dopustila osoba reprezentujúca vládu, alebo by sa ich ktokoľvek dopustil opakovane, alebo by sa ich dopustila organizovaná skupina, alebo by sa ich dopustili médiá - bola by taká aktivita trestaná odňatím slobody na 5 až 10 rokov, opäť so zabavením majetku, alebo bez toho.“
Zákon ďalej ukladá, že každá ukrajinská obec, mesto, médium a firma musí do šiestich mesiacov odstrániť všetky symboly komunistickej ideológie. Týka sa to i názvov všetkých ulíc, námestí a iných verejných priestorov, budov, parkov, štvrtí a podobne.
.
Nieje ovšem žiadnym tajomstvom, že hlavným terčom zákona má byť  - rovnako ako v prípade prebiehajúceho súdneho vyšetrovania - Komunistická strana Ukrajiny, ešte pred rokom dôležitá parlamentná strana podopierajúca vládu prezidenta Janukovyča.
Dnes na kolenách kľačiaca  Komunistická strana Ukrajiny získala ešte v roku 2012 v parlamentných voľbách viac než 13 % hlasov a 32 poslaneckých mandátov, o ktoré sa opierala korupčná Janukovyčova vláda.
.