USA okrádali Venezuelu desaťročia. Pravda je iná ako to dnes tvrdia USA a EÚ.

USA okrádali Venezuelu desaťročia. Pravda je iná ako to dnes tvrdia USA a EÚ.

Ukazuje sa, že jedným z hlavných činiteľov, ktorý nepriamo doviedol Venezuelu až do dnešného kritického stavu v ekonomike, sú Spojené štáty americké. Sú o tom dôkazy a analýzy, ktoré to jasne dosvedčujú.

Tieto dôkazy neboli spracované ani v Rusku, ani v Číne. Štúdiu o analýze venezuelskej ekonomiky a deficite od začiatku minulého storočia až do súčasnosti vypracovala Torontská univerzita v Kanade. Z nej sa dá vyčítať, že USA a americky FED bezočivo a bezohľadne vykorisťovali Venezuelu od roku 1973. Logika uvedeného tvrdenia a objektívnosť vyplýva z čísiel a grafov, ktoré sú v analýze uverejnené.

Zo štúdie tiež jasne vyplýva, že Venezuela a jej ekonomika sa ocitli v kríze dávno predtým, než k moci nastúpil Hugo Chávez a ktorého, aj s terajším prezidentom Madurom, obviňujú USA, krajiny EÚ i niektoré krajiny Latinskej Ameriky zo zavinenia terajšieho stavu v krajine. Naopak, je treba zdôrazniť, že ak by vo Venezuele už predtým nebola bieda a ľudia by žili spokojne, nebol by sa Chávez koncom deväťdesiatych rokov dostal k moci a občania Venezuely by nepálili americké vlajky, ľud by nepodporoval znárodňovanie.

Paradoxné je, že keď v priebehu 70-tých rokov začal vo svete rasť dopyt po rope a vo Venezuele, ako jednej z najbohatších krajín na ropu, sa rapidne zvýšila ťažbu ropy, začala sa zadlžovať u amerického FEDu. Príčinu tohto javu odhaľuje práve torontská štúdia.

Venezuela nikdy neťažila ropu vlastnými silami, len udeľovala dlhodobé koncesie pre americké ropné spoločnosti. Tie však boli tak nevýhodné, že sa to nedalo nazvať inak ako podvod, či krádež za bieleho dňa. Podmienkou v koncesii bolo, že držiteľ licencie bude venezuelskej vláde odvádzať percenta z tržnej cenný každého barelu. Obvykle to bolo 8 až 12 percent z barelu. Avšak americké firmy mali spočítané, že odvádzať Venezuele od 5 do 10 dolárov za barel je neprijateľné a preto americké ťažobné spoločnosti vo Venezuele predávali do USA vyťaženú ropu svojim dcérskym firmám hlboko pod cenu. Venezuela teda dostávala svoje percenta vypočítané z pár dolárov za barel, namiesto skutočných svetových cien. Dcérske spoločnosti však už predávali ropu do cudziny za reálne svetové ceny. Napríklad, keď v roku 1980 bola na svetovom trhu cena ropy za barel na úrovní 120 dolárov, Venezuela ju predávala iba za 37 dolárov.

Zisky z koncesii takto nedokázali pokryť náklady na chod štátu a na miestny rozvoj Venezuely. Preto sa Caracas začal zadlžovať u FEDu a roztočila sa špirála zadlženosti. Išlo o jasné tunelovanie, okrádanie venezuelského ľudu. Pričom zbohatli na tom len skorumpovaní politici a úradníci venezuelskej štátnej moci, ktorí vydávali koncesie. A pretože zadlženosť v americkom FEDe rástla, Venezuela nemohla Američanom koncesie odobrať.

Po príchode k moci socialistických vlád sa napriek ich snahám nedarilo zlepšiť ekonomickú situácie razantne, pretože medzitým, po roku 2000 už ropa nemala takú cenu ako koncom sedemdesiatych rokov. Vládam ostali len hrozivé dlhy po predchádzajúcich kapitalistických vládach.

Dnes ide tiež len o to, aby sa Juan Guaida dostal k moci, aby jeho bábková vláda pustila naspäť do krajiny americké ťažobné spoločnosti, vrátila im licencie, zrušila dekréty o znárodnení a ropa sa bude opäť ťažiť za nízke ceny a predávať za svetové.

A čo ostane venezuelskému ľudu?

Dovezú im a budú predávať americké poľnohospodárske produkty, potraviny a výrobky, ktorými ľahko budú konkurovať domácej produkcii, nastane úpadok i terajšieho poľnohospodárstva, priemyslu, vezmú im sociálne výhody, klesne úroveň zdravotníctva i školstva. Narastie nezamestnanosť, prídu exekúcie, bezdomovci, kriminalita, chudoba. Ich úroveň života sa vráti tam, kde bola predtým.

– ps –

 

By |2019-02-22T11:17:26+00:00február 22, 2019|Články|Komentáre vypnuté na USA okrádali Venezuelu desaťročia. Pravda je iná ako to dnes tvrdia USA a EÚ.