Venezuela a pokrytecká liberálna slovenská úderka

Venezuela a pokrytecká liberálna slovenská úderka

Samotný fakt, že Slovensko odmietlo zasiahnuť do vnútorných záležitostí Venezuely( vďaka niektorých rozumných poslancov NR SR a tlaku politických aktivistov) je svojim spôsobom aktom víťazstva. A je to víťazstvo zdravého rozumu. Triumf mierumilovných v ich boji proti krvilačnému militarizmu.

Ešte stále verím, že zdravý rozum a pacifizmus bude i v budúcnosti to, čo ponesie na svojej hlave víťazný vavrínový veniec.

Je evidentné, že venezuelský scenár je takmer identický so scenárom zasahovania cudzích síl do vnútorných záležitostí iných krajín, ako tomu bolo v Iraku, Sýrii a Líbyi.

Ide o vytváranie humanitnej katastrofy, aby bolo možné v tejto krajine použiť mediálne a politické útoky, zdôvodňujúce zahraničné intervencie cudzích veľmocí do suverenity napadnutej krajiny. Opäť sa tak deje pod zámienkou Havlovho fenoménu humanitárneho bombardovania.

V dôsledku takejto mediálnej a politickej kamufláže nemôže reagovať nikto, kto zdvihne hlas volajúc po dodržiavaní medzinárodného práva, odmietajúceho zasahovanie USA inak, ako označením tohto chovania nelogickým a postrádajúcim akékoľvek náznaky humánnosti.

Sú ľudia tvrdiaci, že nie sú iné dôvody, opodstatňujúce tento hrôzostrašný ekonomický neúspech inak, iba nevhodným konaním vládneho manažmentu voči bohatej zásobe ropy vo Venezuele. Treba si však uvedomiť, že posledné americké ekonomické sankcie, ktoré uvalil Washington voči Caracasu, a to konkrétne v odvetví ropného priemyslu, spôsobili zníženie príjmu krajiny z exportu na úroveň 20% v porovnaní s rokom 2013.

Hovoríme o príjme štátu, predstavujúcom 96% zisku z vývozu ropy. Práve tu môže čitateľ pochopiť tento devastačný zásah voči Venezuele! Pre ilustráciu uvádzame, že vďaka tlaku Spojených štátov amerických, Saudská Arábia v záujme poškodiť ekonomický profit Ruska a Iránu, spojencov Damasku, zaplavila v druhej polovici roku 2014 medzinárodné trhy ropou. To malo za dôsledok, že cena barelu ropy poklesla v nasledujúcich rokoch na úroveň 45% z jej pôvodnej hodnoty. Toto malo nesmierny dopad na venezuelskú ekonomiku. Ťaženie tejto suroviny vo Venezuele je technicky oveľa komplikovanejšie, ako v iných krajinách, ťažiacich čierne zlato.

Ide o zásoby skryté hlboko pod zemou. Väčšina ložísk je skrytá pod hladinou mora. Zabezpečenie ťažby požadovalo veľmi rozvinuté technológie, ktoré Venezuela nedokázala zabezpečiť. Prečo? Práve kvôli ekonomickým sankciám USA (pre pamätníkov to bol rovnaký problém i v bývalom Sovietskom zväze).

Je vhodné na tomto mieste pripomenúť fakt, známy iba menšine čitateľov. Venezuelská spoločnosť je veľmi pestrá. Pôvodní obyvatelia sa pred príchodom Huga Cháveza nachádzali hlboko pod hranicou chudoby. Práve bolívarská revolúcia dokázala vyzdvihnúť túto väčšinu z dna existencie a postavila tým spoločnosť pevne na nohy.

Prisťahovalci (Európania a Arabi) vo Venezuele sú elitou spoločnosti. Sú to podnikatelia, lekári, inžinieri, teda typická vyššia stredná vrstva. Táto trieda viedla s bolívarskou revolúciou nezmieriteľnú a neúnavnú vojnu. USA sa spoliehali práve na ňu. Od nej očakávali systematickú deštrukciu venezuelskej ekonomiky. A to permanentne za posledných 20 rokov, od čias znárodnenia ropného priemyslu.

Ekonomika v tejto latinsko-americkej krajine nie je charakteristická pre socialistické zriadenie štátu. Ide o pluralitný systém, skladajúci sa zo štátneho a súkromného sektora. Zlyhanie zasiahlo celé hospodárstvo krajiny. Je pokryteckým činom poukazovať na zlyhanie štátneho sektoru bez toho, aby sa hovorilo i o zlyhaní sektora súkromného. Môžeme bezpečne tvrdiť, že zlyhanie súkromného sektora vo Venezuele je v prvom rade spôsobené bezohľadnou politikou Spojených štátov amerických, prostredníctvom intervencií voči suverenite Venezuely a sabotážnou činnosťou buržoáznej triedy venezuelskej spoločnosti.

Jalal Suleiman

By |2019-02-09T17:21:05+00:00február 9, 2019|Články|Komentáre vypnuté na Venezuela a pokrytecká liberálna slovenská úderka