Vojnové štvanie, rozšliapanie medzinárodného práva a pokrytectvo

Vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavé mesto izraelského štátu je úmyselnou rozbuškou nepredvídateľných reakcií a udalostí  ohrozujúci už aj tak krehký mier na Blízkom východe s nesmiernym dosahom na medzinárodný mier. Spojené štáty americké sa pasovali do hlavnej úlohy mierového gestora, pričom nedokážu byť už ani formálnym nezaujatým mierovým gestorom.

Podobný krok, aký pred pár hodinami učinil americký prezident Donald Trump sa nedá nijak pochopiť, než ako signál hlbokej krízy, v ktorej sa nachádza americký kapitál. Vojenský priemysel očakáva ďalšie zákazky pre nové vojny. Je to signál o tom, že žoldnieri amerického kapitálu boli porazení v Sýrii a je čas otvoriť ďalšie ohnisko vojen.

Izraelský štát bol a stále je štátom odmietajúcim plniť vôľu medzinárodného spoločenstva. Odmieta uzavrieť mierové dohody so susedmi  a stiahnuť sa z okupovaných území, ktoré obsadil vo vojne v roku 1967. Komunistická strana Slovenska vždy a  v súlade so všetkými rezolúciami medzinárodného spoločenstva považovala a považuje Jeruzalem za palestínske okupované mesto od roku 1967.

Vyjadrujeme solidaritu s palestínskym ľuďom v jeho ťažkom boji za návrat utečencov do svojich domov a za slobodu a zvrchovanosť štátu Palestíny nad územiami určenými množstvom rezolúcií BR OSN.

Komunistická strana Slovenska

By |2017-12-08T20:01:56+00:00december 8, 2017|Vyhlásenia|Komentáre vypnuté na Vojnové štvanie, rozšliapanie medzinárodného práva a pokrytectvo