Zrušenie odvodov obchodných reťazcov je dôkazom vplyvu a moci oligarchie

Zrušenie odvodov obchodných reťazcov je dôkazom vplyvu a moci oligarchie

Obchodné reťazce ešte nestihli zaplatiť ani prvý odvod 2,5 percenta zo svojho čistého obratu do štátneho rozpočtu a už bol zákon, ktorý im to stanovoval, zrušený. Občania názorne vidia, že politici môžu napínať svaly koľko chcú, ale nie oni určujú ekonomickú politiku a pravidla na Slovensku.

Zákon so správnym zámerom – aby tí najziskovejší a najviac ťažiaci z obchodného obratu prispeli do štátnej kasy trocha viac, sa ukázal nevýhodný pre skupiny oligarchov, vlastníkov reťazcov. Tí svojim vplyvom a svojou mocou dokázali dosiahnuť, že účinnosť zákona bola pozastavená Európskou komisiou. Teda orgánom Európskej únie, ktorý nikto z občanov nevolil a ktorý sa občanom nijak nezodpovedá.

Je potrebné pripomenúť, že práve obchodné reťazce konkurenčne zlikvidovali tisícky malých predajní a predajničiek v obciach a mestách Slovenska po novembri 1989. Obchodné reťazce tlačili a tlačia našich poľnohospodárov a potravinárov predávať im svoje produkty za čo najnižšie ceny, niekedy až na hranici výrobných nákladov. Obchodné reťazce takouto politikou nepriamo zlikvidovali mnohých poľnohospodárov, pestovateľov, chovateľov a potravinárov, pretože začali dovážať poľnohospodárske a potravinárske produkty zo zahraničia za nižšie ceny. Aj keď mnohokrát skryto dampingové. A teraz, kedy by cez štátnu pokladňu mali prispieť na zvýšenie životnej úrovne občanov Slovenska, sú schopní urobiť všetko, aby sa tak nestalo, pretože ich zisky by sa znížili.

Nuž, treba sa pozrieť pravde do očí. Ak je ohrozený zisk boháčov, vlastníkov a spoluvlastníkov nadnárodných monopolov a spoločnosti, ktoré bohatnú z občanov Slovenska, vychádza najavo, kto určuje „pravidla hry“ a „kto je tuná pánom…“. I politici, ktorí sa verbálne tvária ako vlastenci „sa stiahli“ a cúvli, sú ochotní k ústretovosti voči zahraničným podnikateľom.

Tu sa potvrdzuje to, čo niektorí už zabudli, niektorí si to ani nikdy nechceli pripustiť. Politika je koncentrovaná ekonomika. Vyjadruje a presadzuje ekonomické záujmy tej triedy, ktorá je pri moci. Funguje tak, aby uspokojila ekonomické záujmy vládnucej moci. V tomto prípade určite nejde o ekonomické záujmy občanov Slovenska.

Pavol Suško

By |2019-04-17T10:41:58+00:00apríl 17, 2019|Články|Komentáre vypnuté na Zrušenie odvodov obchodných reťazcov je dôkazom vplyvu a moci oligarchie